Masaryk by z vás měl radost, řekl Netanjahu Nečasovi

Benjamin Netanjahu ocenil odvahu Česka, že jednalo správně a ne populárně. Izraelský premiér se dnes krátce zastavil v Praze, aby osobně poděkoval za postoj České republiky při hlasování v OSN. Tam se Česko zařadilo mezi pouhých devět zemí světa, které odmítly povýšit Palestinu na nečlenský pozorovatelský stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu a Petr Nečas při setkání v Praze, 5. 12. 2012

Benjamin Netanjahu a Petr Nečas při setkání v Praze, 5. 12. 2012 | Zdroj: ČTK

Netanjahu přijel do Česka jen na pár hodin, aby podle svých slov poděkovat za podporu, za přátelství a za odvahu.

„Historie ukázala, že to, co je správné, nemusí být populární. Jestli si to někdo uvědomuje, jsou to právě lidé ve vaší zemi,“ řekl doslova.

V této souvislosti zmínil Mnichov v roce 1938, kdy se také Světové společenství domnívalo, že jediné správné řešení je obětovat Československo – a pak se ukázalo, že to vedlo k tragickým koncům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Benjamina Netanjahua v Praze zachytil redaktor Jaromír Marek

„Vůdčí mocnosti světa přinutily tuto hrdou demokracii, aby obětovala svůj životní zájem. Mezinárodní společenství tleskalo téměř jednomyslně, tehdy se mělo za to, že tento čin přinese mír,“ prohlásil Netanjahu a doplnil:

„Avšak tyto ústupky ze strany Československa vydláždily cestu k válce. Poučili jste se z historie stejně jako Izrael.“ Na adresu předsedy vlády Petra Nečase pak izraelský premiér lichotivě dodal, že Masaryk by z něj měl radost.

Marek Čejka z pražského Ústavu mezinárodních vztahů považuje Netanjahuova slova hlavně za gesto diplomatické zdvořilosti. "Ta zmínka o Mnichovu, přiznám se, mi nepřipadá jako správná paralela. Ty situace skutečně nejsou srovnatelné, je to hodně zjednodušující," řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl Marek Čejka z pražského Ústavu mezinárodních vztahů

Česká republika byla jediným státem EU, který se postavil proti povýšení statutu Palestiny. Podle českého premiéra bylo hlasování jednostranným krokem, který řešení do komplikované situace nepřinese

„Tento jednostranný krok mírový proces na Blízkém východě nijak nepodpoří, ba naopak, stane se spíše komplikací,“ uvedl.

Československo bylo jedním z prvních spojenců nově vzniklého Izraele

Číst článek

Nečas a Netanjahu se shodli, že jediné řešení situace na Blízkém východě je jednání, nikoli jednostranné kroky. A tato jednání musí probíhat přímo na místě, v Jeruzalémě, Tel Avivu nebo Ramalláhu, nikoli v New Yorku na půdě OSN. Jedině tak lze podle nich mír na Blízkém východě dojednat tak, aby byl trvalý.

Hlasování OSN o přijetí Palestiny jako nečlenského státu | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek, Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme