Masarykova univerzita chce pomoci s uprchlíky. Nabízí tlumočení i právní služby

Odpověď na otázku, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků, nehledají pouze politici. Pomoci chtějí také akademici. Asi desítka běženců, která v Česku dostane azyl, by mohla zdarma studovat v anglickém jazyce některé programy na Univerzitě Karlově. Brněnská Masarykova univerzita chce vypomoci s tlumočením, jazykovou přípravou, právní poradnou a podobně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek vyzval studenty a zaměstnance k vnitřní diskusi o tom, jak pomoci uprchlíkům. Příští týden se chce obrátit na Ministerstvo vnitra ČR s nabídkou toho, co by mohli pomoci řešit.

„Studium je až ve vzdálené budoucnosti. Teď řešíme spíše humanitární problém. Přichází sem větší množství lidí, kteří nejsou na tu situaci tak úplně připravení,“ vysvětluje Bek. Pomoc podle rektora musí mít několik fází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masarykova univerzita by podle rektora Mikuláše Beka mohla pomoci státu zvládnout příliv migrantů. Nabízí tlumočení a právní služby

V první chvíli by univerzita ráda pomohla státu s řešením tam, kde má nějakou odbornou expertizu.

„Dlouhodobě se angažujeme třeba v Zastávce u Brna, kde pomáháme azylantům v oblasti právního poradenství, tlumočení a jazykové přípravy. To jsou věci, kde můžeme pomoci rychle,“ vysvětluje Mikuláš Bek. V současné době prý dělají inventuru toho, co mohou státu nabídnout.

Možnost, že by univerzita v budoucnu umožnila běžencům bezplatné studium na některé z fakult, nevylučuje.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme