Zeman jmenoval neurologa Bareše novým rektorem Masarykovy univerzity. Funkce se ujme v září

Rektorem Masarykovy univerzity v Brně ve čtvrtek prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě neurologa a děkana lékařské fakulty Martina Bareše. Akademický senát ho zvolil do čela vysoké školy v dubnu. Funkce se ujme v září, mandát mu potrvá do konce srpna 2023.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman jmenoval rektorem Masarykovy univerzity Martina Bareše. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zeman Barešovi poblahopřál k jeho jmenování. Podotkl, že všechny české vysoké školy klesají v tabulkách světových univerzit. „Víte, že zastávám názor, že pouze síla výrazné osobnosti v čele jakékoli instituce může tuto situaci změnit. Přeji vám tedy, abyste byl takovou výraznou osobností,“ řekl.

V proslovu také Masarykovu univerzitu označil za vysokou školu, která patří ke špičkovým českým univerzitám. Ocenil, že vytvořila iniciativu na „elitní klub“ pěti kamenných univerzit.

Diskuse ve škole vedou žáky k lepším výsledkům, vyplývá z výzkumu Masarykovy univerzity

Číst článek

„Já to velice vítám, protože to umožňuje odlišit poctivou práci od toho, kdy vysokoškolský diplom je spíše záležitostí peněz než záležitostí znalostí,“ řekl prezident. Byl by rád, kdyby to byla inspirace pro další vysoké školy v Česku.

V čele Masarykovy univerzity Bareš nahradí Mikuláše Beka, který instituci vedl dvě funkční období. Akademický senát dal Barešovi přednost před protikandidátem, kterým byl geolog Jaromír Leichmann z přírodovědecké fakulty. Bareš získal 36 ze 47 platných odevzdaných hlasů, Leichmann 11.

Vedení žebříčku

„Masarykova univerzita hodně investovala do svého zázemí, které je dnes na špičkové evropské úrovni, potřebujeme ale dále rozvíjet potenciál našich akademiků a studentů, kteří mají a budou mít hlavní podíl na tom, jak úspěšní se v budoucnu jako univerzita staneme,“ uvedl Bareš.

Brněnské univerzity slaví 100 let. Masarykova ocení absolventy, Mendelova otevírá pivovar

Číst článek

Jeho cílem je to, aby Masarykova univerzita v prestižních světových žebříčcích vysokých škol pronikla do první pětistovky a předstihla do roku 2030 Univerzitu Karlovu, která je v tuto chvíli českou jedničkou.

Zaměřit se chce i na posílení role Masarykovy univerzity ve společnosti. „Jako vysoká škola musíme více vnímat společenské potřeby a vyjadřovat se k důležitým společenským otázkám a problémům. Jsme apolitická instituce, ale vůči společnosti máme odpovědnost, a navíc i potřebnou expertizu,“ řekl Bareš.

Padesátiletý rodák z Brna je od února 2018 děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Do té doby byl od roku 2015 prorektorem pro akademické záležitosti univerzity a od roku 2012 statutárním zástupcem rektora.

V letech 2012 až 2018 byl také zástupcem přednosty pro vědu a výzkum I. neurologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, od roku 2018 je místopředsedou Asociace děkanů lékařských fakult.

Bek, který se loni stal senátorem a po dvou funkčních obdobích v čele univerzity už na místo rektora nemohl kandidovat, měl v minulosti se Zemanem rozpory. Bareš po svém zvolení řekl, že očekává, že Zeman bude rozhodnutí akademického senátu respektovat a skutečně ho rektorem jmenuje. Uvedl, že by té příležitosti chtěl využít k diskusi s prezidentem k vysvětlení role Masarykovy univerzity ve společnosti. Bek zvolení Bareše uvítal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme