Mašínová by mohla získat zpět statek v Lošanech. Soud potvrdil, že její otec byl v době úmrtí majitelem

Okresní soud v Kolíně ve středu zvýšil šanci Zdeny Mašínové získat od státu zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Podle rozsudku vlastnil usedlost v době úmrtí v roce 1942 její otec, protinacistický odbojář Josef Mašín starší. Rodina teď může požádat o nové dědické řízení, ve kterém by od státu získala statek i se všemi pozemky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Kolíně ve středu potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. | Foto: Filip Jandourek

„Mám velkou radost, cítím se moc dobře. Jsem ráda, že v České republice ještě existuje spravedlnost," řekla u soudu Mašínová.

Soud zneplatnil postupní smlouvu z roku 1940. Josef Mašín starší tímto dokumentem převedl usedlost na své děti. Mašínové se ale podařilo soud přesvědčit, že psal smlouvu pod nátlakem, aby nacisté nemohli rodinu vyhnat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeny Mašínové je zatím čtvrtina statku, větší část patří státu. Po rozsudku ale věří, že dědické řízení začne co nejdřív a nepotrvá příliš dlouho

Čerstvý rozsudek zatím není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání. Státní pozemkový úřad podle právníka Adama Rakovského navrhne, aby se záležitostí ještě zabývala vláda.

„Může rozhodnout o jakékoliv z variant. Darování, převod za korunu, rekonstrukci nebo cokoliv jiného. Může-li mít stát rodný dům Jana Kubiše, nepochybně by se mohl starat a zrekonstruovat rodný dům generála Mašína,“ řekl Rakovský.

Proti jeho tvrzení se postavil právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. Podle něj stát již nemá důvod se věcí zabývat, protože je známo, kdo byl majitelem statku a kdo ho má nyní zdědit.

Dcera protinacistického odbojáře se po vynesení rozsudku odjela do Lošan podívat, aby místní statek zkontrolovala. Usedlost už dlouho chátrá. „Je to ve velice zchátralém stavu. Střechou zatím asi voda neproniká,“ uvedla Mašínová.

Okresní soud v Kolíně ve středu potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. | Foto: Filip Jandourek

Statek chce opravit a udělat tam menší památník svého otce. Na případnou rekonstrukci se těší taky starosta Lošan Miroslav Jelínek z KSČM. „Chtělo by to jednoho majitele, který by se snažil se stavebním stavem něco dělat,“ popsal starosta.

Zdeny Mašínové je zatím čtvrtina statku, větší část patří státu. Soudy se táhnou řadu let. Před dvěma lety se ženy zastal Ústavní soud, který případ vrátil zpátky do Kolína. K žalobě se pak přidali bratr Mašínové a ostatní dědicové. Mašínová věří, že dědické řízení začne co nejdřív a nepotrvá příliš dlouho.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Zdena Mašínová | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme