Maskování na demonstracích má zůstat nelegální. Ministerstvo pravidla nezmírní

Nosit masky na demonstracích by mělo v Česku zůstat zakázané. Ministerstvo vnitra původně počítalo se zmírněním pravidel, na základě událostí z minulé soboty se ale poslanci, včetně těch z vládní koalice, přimlouvají, aby zahalování obličeje na protestních akcích zůstalo nelegální.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní demonstrace proti islámu začala po 15. hodině na pražském Hradčanském náměstí

Hlavní demonstrace proti islámu začala po 15. hodině na pražském Hradčanském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Minulou sobotu na Malé Straně létaly mezi tábory příznivců a odpůrců uprchlíků skleněné láhve a dělobuchy. Velkou část výtržníků nebylo možné poznat - přes obličej měli buď kuklu, masku nebo šátek. Maskování na demonstracích přitom jasně zakazuje zákon.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) označil za selhání, že policie maskované demonstranty nezadržela. „Ozbrojená bojůvka před zraky policie je myslím něco, co vyžaduje okamžitou reakci,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahalování při demonstracích by mělo zůstat zakázané. Poslanci by se tak měli dohodnout v návaznosti na události z minulé soboty

Víkendové protesty tak možná budou mít vliv i na novelu shromažďovacího zákona, která leží už přes půl roku ve sněmovně. Ministerstvo vnitra původně chtělo pravidla zmírnit, s čímž loni na jaře souhlasila i vláda.

„Sledovalo se tím lepší vyvážení základních práv a svobod, které jsou ve hře. U některých typů shromáždění to zakrytí obličeje, nějaká maska, je vlastně součástí vyjádření názoru a v případě některých shromáždění by to bezpodmínečné trvání na zákazu maskování mohlo vést ke zmaření účelu shromáždění,“ objasnil záměr ústavní právník Jan Wintr.

Za současné situace ale nejsou novele nakloněni ani vládní poslanci. „V době obavy z terorismu se každá taková akce dá využít, ale i zneužít,“ zmínil možné obavy Jeroným Tejc z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice maskování na demonstracích mluvil ústavní právník Jan Wintr

Podobně v tomto případě mluví i opozice. „Je naprosto nepřípustné v této době zmírňovat tuto legislativní normu,“ okomentovala záměr ministerstva Jana Černochová z ODS.

Wintr připouští, že zákaz zahalování při demonstracích má své opodstatnění. „Jsou určité psychologické důvody, které vedou k tomu, že maskovaní lidé více podléhají nějakému pocitu beztrestnosti a může to vyvolat nebezpečí pro veřejný pořádek. Zároveň to samozřejmě ztěžuje vyšetřování trestných činů, ke kterým tam dojde,“ přiblížil.

Poslanci se proto ve čtvrtek sešli se zástupci policie a ministerstva vnitra, aby se dohodli na možných úpravách. Resort poslancům vyjde vstříc. „V rámci přípravy pozměňovacího návrhu zůstane zachován stávající stav,“ potvrdil po jednání náměstek ministra Petr Mlsna.

Aby se zákaz netýkal karnevalů a různých folklorních akcí, vypracuje vnitro pro obce a policii příručku, jak správně postupovat. Takový krok ale kritizuje právník Vít Zvánovec.

„Mezi politickými právy a ochranou veřejného pořádku je vždy napětí. V tomto napětí je vždy lepší dávat přednost ochraně lidských práv,“ dodává Zvánovec s tím, že kdyby byla schválena mírnější varianta, zvýšila by se v Česku úroveň lidských práv. V porovnání s jinými evropskými státy je totiž tuzemská úprava neobvykle přísná.

ČRo, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme