Odstupte, vyzval Vokřál brněnského radního Hollana. Koalice se otřásá kvůli přesunu nádraží

Koaliční partnery v Brně z KDU-ČSL, TOP 09 i Strany zelených překvapila nedělní facebooková výzva primátora Petra Vokřála (ANO), ať se jeho náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) vzdá resortu dopravy. Novinářům to v pondělí řekli zástupci stran při příchodu na koaliční jednání. Koalice by se mohla rozpadnout kvůli sporům o poloze nádraží.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). (archivní foto)

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hnutí ANO, KDU-ČSL a TOP 09 podporují odsun brněnského nádraží k řece, Žít Brno a Zelení ho chtějí mít pod Petrovem poblíž současného nádraží. Podle Hollana má primátorova výzva odvést pozornost od jednání o koalici a nádraží. V úterý bude o variantách jednat zastupitelstvo Brna.

Petr Vokřál v neděli večer uveřejnil na facebooku výzvu, aby se Matěj Hollan vzdal vedení resortu dopravy. Odůvodnil to dlouhodobou nespokojeností s řízením resortu.

Hollan si myslí, že odbor vede dobře. Pokud ale koaliční partneři prokážou opak, je ochotný se o upuštění resortu bavit. Napjatou situaci v koalici chce uklidnit.

'Komunikace po facebooku není správná'

Vysvětlení bude požadovat náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). „Předpokládám, že nám pan primátor i pan náměstek sdělí něco o těch záležitostech. Že se to dočítáme na facebookových profilech, není správná forma komunikace,“ uvedl Hladík.

Vokřálova zveřejněná výzva překvapila i náměstka Jaroslava Kacera (TOP 09). „Myslím si, že věci, které se doma upečou, se mají doma i sníst. Takže my se teď na dohodovacím řízení dohodneme na dalším postupu, abychom zvládli fungování města do komunálních voleb,“ řekl Kacer.

Ťok: Řešení rekonstrukce brněnského nádraží ukazuje na místo dále od centra u řeky

Číst článek

Překvapený Vokřálovým krokem byl i náměstek Martin Ander (SZ). „Překvapilo mě to, protože dnešním tématem jednání mají být otázky kolem nádraží, nikoliv personálie," dodal Ander.

Dohodovací řízení vyvolali Zelení kvůli tomu, že rada města minulý týden podpořila odsunutou variantu nádraží u řeky. Zelení to považují na hraně koaliční smlouvy, jež se zavazuje k podpoře nádraží, které bude chtít veřejnost. Podle Zelených chtějí lidé nádraží pod Petrovem.

Stavba nádraží v Brně má stát desítky miliard korun. Podle studie proveditelnosti zpracované pro Správu železniční dopravní cesty jako investora by se mohlo u řeky začít stavět v roce 2020 a pod Petrovem v roce 2026. Odsun už dříve podpořil kraj i Kancelář architekta města Brna. Konečné rozhodnutí vydá vláda, kraj a město dává pouze doporučení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme