Na pražském Výstavišti začala Matějská pouť. Návštěvníky láká na tradiční atrakce i farmářské trhy

První tisíce dětí i dospělých vyrazily na pražské holešovické Výstaviště, kde v sobotu začala Matějská pouť. Ze 115 atrakcí, pro menší i větší odvážlivce, mohou lidé vybírat do 13. dubna. Součástí akce jsou i farmářské trhy a den pro handicapované děti a děti z azylových a dětských domovů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matějská pouť, atrakce (ilustrační foto) | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Počátku akce, která je díky únorovém svátku svatého Matěje první jarní poutí v Evropě, letos přálo počasí - byť slunce se po poledni schovalo. „Přesné údaje o návštěvnosti dosud nemáme, ale je určitě lepší než v loňském roce, kdy mrzlo,“ uvedla za pořadatele Eva Kočková.

Pouť nabízí o 15 atrakcí více než loni, novinkou je třeba atrakce King, která přetáčí lidi různými směry, nebo 55 metrů vysoké kolo s uzavřenými kabinkami. Právě o kolo a autodrom měli v sobotu podle Kočkové lidé největší zájem.

Na Výstaviště se vrátily například atrakce Katapult, Dům naruby či dráha Super Mouse. Nechybí ani „klasiky“ jako malý i osmdesátimetrový řetízkový kolotoč, labutě, ale také Aquadrom, houpačky či několik variant zábavných hradů pro malé děti. Odvážnější a odrostlejší návštěvníky pak divoce „protáčí“ takzvaný Break Dance, zážitek z volného pádu opět nabízí atrakce Goldmine Tower.

Začala Matějská pouť, nově s famářskými trhy, ale bez horské dráhy

Číst článek

Podruhé jsou součástí pouti sobotní farmářské trhy, kde si lidé nakoupí sýry, svíčky nebo bižuterii. Na Výstavišti je také řada stánků s občerstvením.

Charitativní den pro handicapované děti a děti z dětských a azylových domovů letos připadá na pondělí 23. března. Zdarma se svezou na atrakcích a poslechnou si koncert.

Víkendové vstupné na pouť je 30 korun, ve všední dny se neplatí. I proto nemají pořadatelé přesné údaje o celkovém počtu návštěvníků, každoročně však na pouť přijdou desetitisíce lidí. Kromě hlavního vstupu letos mohou návštěvníci chodit také ze Stromovky, další vchod najdou u spodní vjezdové brány.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595.

Původní poutě se konaly v místech, kde se dnes říká Na Babě nebo U Matěje. Postupně se posouvaly k současnému Vítěznému náměstí a stanici metra Hradčanská. V areálu Výstaviště, tehdy pojmenovaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka, se pouť poprvé konala v roce 1963.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme