Mozková posilovna i první pomoc. Opavská univerzita otevírá matematickou pohotovost

Domácí úlohy z matematiky bývají často velkým problémem nejen pro žáky, ale také pro jejich rodiče. Proto vznikla v Opavě „matematická pohotovost“. Ve středu ji otevírá tamní Slezská univerzita. Součástí je i takzvaná mozková posilovna.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematika (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Ještě na začátku letních prázdnin David Slosarczyk a jeho kolegové z Matematického ústavu Slezské univerzity pracovali hlavně lopatou. Ke konci září už ale v přestavěných prostorách pracovní nástroje vystřídaly matematické hříčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opavská univerzita chce zbavit školáky strachu z matematiky. Otevírá proto takzvanou mozkovou posilovnu a matematickou pohotovost. Více si poslechněte v reportáži Martina Knitla.

„Tohle je takzvaná Galtonova deska,“ ukazuje Slosarczyk Českému rozhlasu Ostrava vybavení. Ukazuje přitom na tradiční dřevěnou desku s kuličkami a překážkami. „Je to takový praktický příklad o opilcovi, nebo se mu také říká náhodné procházky.“

Další pomůckou je něco, co vypadá jako spousta čísel ve čtverečkách. „Je to abak. Dá se říct, že je to takový matematický scrabble. Když složíte, dejme tomu, jedničku a dvojku, tak následující číslo může být například trojka, protože jedna plus dva je tři,“ vysvětluje.

Hejného metoda je nebezpečný experiment, varuje matematik. Má velký potenciál, oponuje mu kolega

Číst článek

Tyhle a další matematické hříčky se budou nacházet v „mozkové posilovně“. Ještě zajímavější pro veřejnost ale může být matematická „pohotovost“. Ta má fungovat velice podobně jako tradiční lékařská. Místo zdravotních problémů ale bude pomáhat s rovnicemi nebo logaritmy. Stačí přijít nebo zavolat.

„Klientela se teprve rýsuje na základních a středních školách,“ myslí si Slosarczyk. Pohotovost očekává hlavní nápor před velkými školními písemkami, pomoc zde můžou hledat ale i rodiče, kteří s dětmi řeší úkoly. 

Jak „posilovna“, tak „pohotovost“ jsou pro veřejnost otevřeny od středy. „Dopoledne by  mělo být otevřeno pro základní školy, střední školy, ale nevyhýbáme se ani domovu důchodců, odpoledne pak je otevřeno pro širokou veřejnost,“ dodává Slosarczyk.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme