Mateřská se vrací na loňskou úroveň. Doplatky budou v říjnu

Mateřská se ode dneška vrací na loňskou, tedy vyšší úroveň. Začíná totiž platit příslušná změna zákona. Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení ale upozorňuje, že většina rodičů na mateřské pocítí změnu až v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Život pod transparenty - matky kojily a děti si hrály. | Foto: Tomáš Adamec

„Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí zpětně za kalendářní měsíc. To znamená, že dávku za červen, která se vyplácí v měsíci červenci, obdrží tito pojištěnci ještě ve stejné výši jako doposud,“ řekl Vařeka.

„Ve zvýšené výši bude poskytnuta dávka až za měsíc červenec, která se vyplácí v měsíci srpnu. Totéž platí pro poskytování vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství,“ dodal Vařeka.

Změna zákona přiznává rodičům na mateřské nárok na doplacení rozdílu v období od začátku roku do konce května. O něj nemusejí žádat, v říjnu je správa sociálního zabezpečení začne vyplácet automaticky.

Od začátku roku do konce května se mateřská vyplácela ve výši šedesáti procent vyměřovacího základu, teď se sazba zvyšuje na původních sedmdesát procent.

Nikola Bojčev, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme