Mateřská se zvýší, sněmovna přehlasovala prezidenta

Matky, které jsou doma s dětmi, budou od 1. června dostávat vyšší mateřskou. Rozhodli o tom dnes poslanci, když většinou 111 hlasů přehlasovali veto prezidenta. Zvýšení mateřské by pro matky mělo znamenat polepšení si až o několik tisíc měsíčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Mateřská se bude od června vyplácet opět ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo současných 60 procent. Zákon, který připravili lidovci, zároveň vrací i proplacení prvních tří dnů ošetřovného a garantuje, že matky dostanou zpět peníze, o které snížením mateřské od ledna přišly. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky by rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou měly maminky dostat v řádech týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci rozhodli o zvýšení mateřské. Ve sněmovně natáčela pro Rádio Česko parlamentní zpravodajka Milada Richterová.

„Uděláme pro to všechno, aby to bylo co nejdříve. Ale je to o lidech, změně programového vybavení, o technice. A to samozřejmě není jediný úkol, která česká správa a její organizační složky mají na starosti. Takže je to vážný zásah do pracovního nasazení. Ale uděláme to s nasazením přesčasové práce a dalších možností, které máme,“ uvedl.

Zvýšení mateřské prosadili poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SZ

Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, zelených a KDU-ČSL. Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové zvítězila podpora rodin s dětmi:

„Maminky, které před mateřskou dovolenou pracovaly, čili aktivně přispívaly do fondu nemocenského pojištění, budou v době mateřské dovolené dostávat zasloužený příspěvek. Není to žádná sociální dávka, ale je to podpora pro maminky, které jsou aktivní a starají se o narozené dítě."

Důvod, proč sociální demokraté zvedli ruku pro vrácení mateřské na loňskou úroveň, vysvětlil Rádiu Česko poslanec ČSSD Jan Hamáček: „Je evidentní, že balíček reforem dopadl velmi tvrdě na rodiny s malými dětmi, respektive na maminky na mateřské dovolené. A bylo potřeba situaci napravit a jsem velmi rád, že se to podařilo přes veto Senátu i prezidenta.“

Peníze se podle něj musí v rozpočtu najít. „Pravicové strany přicházely s různými plány jak dát peníze církvím nebo razantně navyšovat působení naší armády v zahraničí a také by se na to musely najít prostředky. A věřím, že částka, která není zásadní a enormní, se v rozpočtu určitě najde,“ dodal.

Proti se postavili členové ODS a TOP 09

Proti vrácení mateřské na loňskou úroveň se stavěla hlavně ODS nebo TOP 09. Obě strany upozorňovaly dlouhodobě hlavně na to, že o snížení mateřské se rozhodlo už při dohodách o takzvaném Janotově úsporném balíčku. Zvýšení dávek podle nich přijde státní pokladnu na jednu a půl miliardy korun.

ODS podle volebního lídra Petra Nečase rozhodnutí sněmovny respektuje, ale považuje ho za špatný signál pro případná nepopulární úsporná opatření po volbách. "Je ale třeba říct, že ty peníze budou chybět jinde. Pouze se předisponují z jiných částí rozpočtů," uvedl.

Hlavně to podle něj není dobrý signál v situaci, kdy například agentura Moody's jednoznačně říká, že pokud po volbách okamžitě nezačneme s hlubokými reformami, tak se sníží rating ČR. "Ve chvíli, kdy má někdo představu, že je možné dělat reformu bez nepopulárních opatření, tak toto je svým způsobem varování," uvedl Nečas.

„My říkáme, že nejde o absurdní částky, ale že jde o princip. Protože po volbách se bude muset šetřit daleko víc, tak teď není možné někomu slibovat něco, co je nereálné udržet. Lidé budou o to více zklamaní. A v tuto chvíli bychom měli už principiálně hledat možnosti jak to udělat, aby to tolik nebolelo a přitom bychom to byli schopni zvládnout,“ dodal Pavel Severa z TOP 09 pro Rádio Česko.

Veronika Malá, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme