Dětí, které vůbec nenastoupí do školky, meziročně přibyla třetina. Rodiče je učí individuálně doma

K zápisu do prvních tříd už za pár měsíců zamíří necelých 108 tisíc předškoláků. Aby se na nový režim připravili, musí poslední rok před nástupem na základní školu absolvovat i tu mateřskou. Podle zjištění Radiožurnálu ale oproti loňsku vzrostl o třetinu počet předškoláků, kteří do školky vůbec nenastoupí. Takzvaný individuální plán letos dostalo 1959 dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se rodiče místo posledního povinného ročníku rozhodnou raději pro domácí výuku, musí informovat mateřskou školku. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Zástupkyně jedné pražské mateřské školy Milena Bardová za svou kariéru vychovala už několik generací předškoláků.

„Šedesát procent věcí se naučí přirozenou cestou v rodině s maminkou, ale samozřejmě my už máme tu přípravu systematicky zpracovanou,“ vysvětluje Radiožurnálu.

Příměstské tábory, rodinné kluby nebo jiné školky. Péči o děti během prázdnin řeší i rodiče předškoláků

Číst článek

Na druhé straně města zahajuje výuku svých dvou synů i Eva Svobodová. „Každé ráno si vždy sednu s nejstarším, s ním probereme trošku matematiku. Se čtyřletým si potom čteme a stavíme třeba lego. Do toho obskakuju nejmladšího,“ popisuje.

Každé dítě má podle Evy jiné potřeby a je třeba k němu přistupovat individuálně. Sama proto vybírá metody, které její syny nejlépe rozvíjí. Když děti usnou, Evě začíná příprava – po nocích hledá na internetu, ve volném čase chodí na kurzy. Jednou za rok pak musí do školky na přezkoušení.

„Tam se spíš dokazuje to, že dáváte dítěti nějaké podněty. Nesli jsme tam třeba nějaké výrobky z keramiky nebo výkresy. Já jsem například i fotila, že počítá, že zvládá barvy,“ přibližuje Eva.

Pětileté dohromady s tříletými

Podobný přístup má stále více rodičů. Mimo jiné jim vadí, že školky často s předškoláky nepracují ve zvláštní třídě. Pětiletí tak mají často společný program s tříletými dětmi. I to je ale podle psychologa Václava Mertina důležité.

Poslední rok mateřské školy: rodičům, kteří děti k zápisům nepřivedou, hrozí pokuta

Číst článek

„Dítě se pohybuje v kolektivu vrstevníků. Učí se vycházet s dětmi, učí se od nich. To je celý přínos mateřské školy, v tomhle věku už je hodně důležitý,“ vysvětluje Mertin.

Pokud se rodiče místo posledního povinného ročníku rozhodnou raději pro domácí výuku, musí podle Anety Lednové z ministerstva školství informovat mateřskou školu.

„Má-li být dítě individuálně vzděláváno převážnou část školního roku, je zákonný zástupce dítěte povinen toto oznámení učinit nejpozději tři měsíce před počátkem školního roku,“ řekla Radiožurnálu, že jde zhruba o dobu, kdy končí zápisy do mateřských škol.

Tereza Beránková, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme