Matiční jezero v Pardubicích sevřely vaky s vytěženým bahnem. Nezvyklá metoda má ve vodě obnovit život

Odbahňování Matičního jezera v Pardubicích po zimní pauze pokračuje další etapou. Unikátní plovoucí bagr od loňského léta odsával sedimenty do speciálních pytlů, které mají zpevnit břehy. Je to metoda, která se zatím v Česku moc nepoužívá.

Tento článek je více než rok starý.

Padubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Revitalizace celé vodní plochy skončí v listopadu, začala na podzim 2018. „V loňském roce odsála firma provádějící revitalizaci ze dna jezera 2860 metrů krychlových sedimentů, letos v dubnu a srpnu to bude podobné, vaky s bahnem vytvoří další vrstvu zpevněných břehů,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou břehy po dokončení vypadat? Kam se schovají obří černé pytle?

V současné době lemuje břehy jezera pět metrů široký černý had. Desítky metrů dlouhé černé vaky s uloženým sedimentem budou po dokončení prací naskládané až ve třech vrstvách, aby splynuly s okolní výškou terénu. Nakonec je přikryje vrstva zeminy. Po vytvoření nových břehů přijde na řadu jejich modelace a výsadba zeleně.

„Před zahájením revitalizace byla jeho hladina již prakticky zarostlá stulíkem, utlačujícím lekníny, které bývaly ozdobou vodní plochy,“ uvedl náměstek primátora s tím, že pokud by nános bahna nebyl odtěžen, jezero by mohlo zaniknout.

Unavené jezero

Odborná firma pracuje na vytěžení přibližně 40 procent nánosů, čímž obnoví život v jezeře a stabilizuje břehy poškozené erozí. Práce jsou rozdělené na dvě etapy, aby co nejméně rušily živočichy, například ohroženého skokana skřehotavého a zeleného.

Rybáři bojují se suchem i v zimě. Na Pardubicku vyschly přítoky některých rybníků

Číst článek

V jižní části jezera odborná firma sediment nechá, tvar a strukturu dna upraví tak, aby vznikly vhodné podmínky pro ryby a obojživelníky, ale i pro vodní ptactvo.

„Pardubice plánovaly vyčištění Matičního jezera dlouhé roky. Až v roce 2018 město získalo na odbahnění dotaci. Celková cena by neměla překročit 20,2 miliony korun, z toho 17 milionů pokryjí evropské dotace,“ dodal Nadrchal.

Jezero má plochu přibližně 20 000 metrů čtverečných a vzniklo v roce 1910 oddělením slepého ramene Chrudimky. Od té doby se na dně ukládalo bahno a sedimenty a hladina zarůstala stulíkem. Radnice hledala řešení velmi dlouho, nakonec zvítězila varianta nechat bahno v pytlích.

Drahomíra Bačkorová, Honza Ptáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme