Matky by se s otci na "paragrafu" mohly střídat víckrát

Ženy a muži by mohli mít v budoucnu možnost se při ošetřování nemocných členů rodiny střídat podle potřeby. Tuto změnu doporučila zapracovat do návrhu zákona o zdravotním pojištění Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Otcové by se tak mohli více zapojit do péče o nemocné děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodina

Současný návrh zákona počítá s tím, že by se na takzvaném paragrafu mohli otec s matkou vystřídat jen jednou. Podle předsedkyně vládní rady Anny Čurdové to ale nestačí. "Domníváme se, že v době desetidenního ošetřovacího cyklu by se mohli rodiče vystřídat třeba dvakrát podle potřeby, a to i potřeby zaměstnavatelů," uvedla Čurdová.

Zaměstnavatelé by podle Čurdové měli návrh náležitě ocenit. Opatření by totiž zmírnilo diskriminaci žen-matek na pracovním trhu. Přestože zákon zakazuje při výběrových řízeních ptát se uchazeček na to, zda mají malé a často nemocné děti, mnozí zaměstnavatelé k této skutečnosti stále přihlížejí a upřednostňují před matkami jiné kandidáty.

I prezident hospodářské komory Jaromír Drábek by podobnou změnu uvítal. "Vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je potřeba upravovat jenom tehdy, pokud je to celospolečensky nutné. Pokud se v tomto případě uvolňuje tento vztah a umožňuje lepší dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tak je to jedině ku prospěchu," míní Drábek.

Otcové zatím mohou odcházet na rodičovskou dovolenou a pečovat o malé děti. Této možnosti ale zatím využilo jen procento z nich. Podle odbornic a odborníků na problematiku rovnosti je důvodem nízkého počtu i skutečnost, že v Česku neustále panuje tradiční pohled na role pohlaví. Otec je považován za živitele, matka za pečovatelku.

V budoucnu by otcové měli mít možnost chodit nejen na rodičovskou dovolenou, ale i na mateřskou. O dítě by se tedy mohli začít starat krátce po jeho narození. Dosud mohou péči převzít po 28. týdnu věku dítěte, u více dětí pak po 37. týdnu. Podle navrhované úpravy by se mohli tatínci o potomky starat už po uplynutí šestinedělí.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme