Matky by se s otci na "paragrafu" mohly střídat víckrát

Ženy a muži by mohli mít v budoucnu možnost se při ošetřování nemocných členů rodiny střídat podle potřeby. Tuto změnu doporučila zapracovat do návrhu zákona o zdravotním pojištění Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Otcové by se tak mohli více zapojit do péče o nemocné děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodina

Současný návrh zákona počítá s tím, že by se na takzvaném paragrafu mohli otec s matkou vystřídat jen jednou. Podle předsedkyně vládní rady Anny Čurdové to ale nestačí. "Domníváme se, že v době desetidenního ošetřovacího cyklu by se mohli rodiče vystřídat třeba dvakrát podle potřeby, a to i potřeby zaměstnavatelů," uvedla Čurdová.

Zaměstnavatelé by podle Čurdové měli návrh náležitě ocenit. Opatření by totiž zmírnilo diskriminaci žen-matek na pracovním trhu. Přestože zákon zakazuje při výběrových řízeních ptát se uchazeček na to, zda mají malé a často nemocné děti, mnozí zaměstnavatelé k této skutečnosti stále přihlížejí a upřednostňují před matkami jiné kandidáty.

I prezident hospodářské komory Jaromír Drábek by podobnou změnu uvítal. "Vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je potřeba upravovat jenom tehdy, pokud je to celospolečensky nutné. Pokud se v tomto případě uvolňuje tento vztah a umožňuje lepší dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tak je to jedině ku prospěchu," míní Drábek.

Otcové zatím mohou odcházet na rodičovskou dovolenou a pečovat o malé děti. Této možnosti ale zatím využilo jen procento z nich. Podle odbornic a odborníků na problematiku rovnosti je důvodem nízkého počtu i skutečnost, že v Česku neustále panuje tradiční pohled na role pohlaví. Otec je považován za živitele, matka za pečovatelku.

V budoucnu by otcové měli mít možnost chodit nejen na rodičovskou dovolenou, ale i na mateřskou. O dítě by se tedy mohli začít starat krátce po jeho narození. Dosud mohou péči převzít po 28. týdnu věku dítěte, u více dětí pak po 37. týdnu. Podle navrhované úpravy by se mohli tatínci o potomky starat už po uplynutí šestinedělí.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme