‚Ženský, pro mě jste absolutní hrdinky.‘ Známé Češky zveřejnily podpůrné video pro matky samoživitelky

České novinářky, herečky i zpěvačky zveřejnily na internetu videovzkaz, ve kterém vyjadřují podporu matkám samoživitelkám. Některé z nich popisují i svoji přímou zkušenost s náročnou péčí. Podle průzkumu organizace Klub svobodných matek třetina samoživitelek musí vystačit s měsíčním příjmem pod 10 tisíc korun, alimenty na děti pak dostává pouze polovina.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když mi bylo šest a mojí sestře tři, tak s námi maminka odešla z domácnosti, kde bylo bití na denním pořádku. Zachránila nám tím život, ale pro ni to v tu chvíli neskončilo, pro ni to teprve začalo,“ popisuje ve videu svoji zkušenost spisovatelka Kateřina Tučková.

V osmiminutovém sestřihu vzkazů, který zveřejnila na svém facebookovém profilu novinářka Nora Fridrichová, sdílí své příběhy například i zpěvačka Marta Kubišová, bývalá první dáma Dagmar Havlová či novinářka Markéta Kutilová. Slova podpory a obdivu ve videu doplňují ale i číselná fakta a apel na politiky.

Zabavení řidičáku nikoho k placení alimentů nedonutí, míní matka samoživitelka

Číst článek

„Věřím, že když o tom budeme pořád mluvit, tak politici přestanou dělat kraviny a začnou dělat něco pro vás,“ vybízí například novinářka Sabina Slonková.

Podle průzkumu Klubu svobodných matek třetina samoživitelek musí vystačit s příjmem pod 10 tisíc korun, přičemž 60 % matek uvádí, že se jejich průměrné měsíční výdaje při péči pohybují v rozmezí 10 až 20 tisíc korun. Data dále uvádí, že pouze každá čtvrtá matka samoživitelka může svým dětem platit zájmové kroužky či pravidelně nakupovat ovoce a zeleninu.

Pravidelné alimenty od otců, které dle průzkumu průměrně činí 2000 korun na dítě, dostává polovina žen. Další polovina buď nemá příspěvek žádný, nebo nepravidelný. 

Průzkum „Jak se žije matkám samoživitelkám v ČR“ neziskové organizace Klub svobodných matek, z. s., probíhal od 20. dubna do 3. května 2018 a zúčastnilo se ho 1154 respondentek z celé České republiky.

Jan Kubelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme