Matriky se plošně rušit nebudou. O zachování budou rozhodovat starostové, prohlásil Babiš

O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové, plošně se rušit nebudou. Změní se ale jejich financování. Místo paušálu bude platba za výkon. Po jednání s Asociací krajů a Svazem měst a obcí to v úterý oznámil premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš.

Praha (Aktualizováno: 9:04 29. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím si, že to nebylo správně pochopeno. Nikdo matriky nechce rušit, dochází jenom ke změně financování," řekl po jednání premiér v demisi Andrej Babiš. Starostové se podle něj budou moct sami rozhodout, jestli matriku v obci zachovají, nebo ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matriky se plošně rušit nebudou. Tu svou budeme chtít zachovat, říká starosta Nového Hrádku v Královéhradeckém kraji Zdeněk Drašnar

Současný systém je pak podle předsedy vlády v demisi nespravedlivý, protože matriky dostávají v současné době řádově odlišné částky.

Na to poukazoval i ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar za ANO. Některé obce dostávaly v rámci paušálu na úkon 250 korun, jiné až 113 tisíc korun. To je neodůvodnitelný rozdíl, dodal.

Změna financování podle Metnara ušetří asi 150 milionů korun ročně stejně, jako kdyby byla část matrik zrušena.

Částky se budou pohybovat od asi 600 korun za narození dítěte, 1700 korun za zápis úmrtí a přibližně 3500 korun za zápis sňatku. Podle jsou informace o tom, že starostové plánují uzavřít jen desítky matik. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené.

Zástupci Asociace krajů a Svazu měst a obcí s návrhem souhlasí. „Matriky mají v obcích tradici. Jsou záležitosti veřejné správy, které bychom neměli poměřovat pouze penězi, i když je občané využívají třeba jen jednou ročně,“ řekl předseda svazu František Lukl.

Podobně se vyjádřila také předsedkyně Asociace krajů, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová z ANO. „Je to správný krok především pro občany, protože by k vyřízení této agendy museli dojíždět desítky kilometrů,“ dodala.

A rozhodnutí vítají i někteří starostové „Je to určitý posun, který vítáme, protože jsme toto řešení požadovali. Jsme toho názoru, že o rušení matričních úřadů by mělo mít možnost rozhodnout zastupitelstvo dané obce, a ne by to bylo příkazem ministerstva vnitra,“ řekl pro Radiožurnál starosta Nového Hrádku v Královéhradeckém kraji Zdeněk Drašnar s tím, že budou chtít svou matriku zachovat.

Demonstrace před Úřadem vlády

Podle Sdružení místních samospráv, které zastřešuje přes 1700 menších měst a obcí, to ale není celkové řešení situace a části matrik dále hrozí uzavření.

„Cítíme z toho nějaký ústup, ale ne celkové řešení," reagoval na vyjádření ministra tajemník Tomáš Chmela. Dopady oznámené změny financování matrik podle něj musí ještě sdružení samospráv vyhodnotit.

Starostové a další představitelé regionů chtěli v úterý odpoledne kvůli avizovanému rušení matrik demonstrovat před budovou Úřadu vlády. I navzdory vyjádření vlády se bude podle tajemníka Chmely demonstrace konat.

Chceme dát najevo, že matriky na venkově být musí,“ uvedl. Cílem demonstrace je také podpora senátní verze zákona o střetu zájmů, která brání tomu, aby údaje o majetku komunálních politiků byly automaticky a anonymně veřejně dostupné.

Mělo skončit zhruba 400 matrik

Starostové a další představitelé regionů v úterý odpoledne chtěli kvůli avizovanému rušení matrik demonstrovat před budovou úřadu vlády.

Matrik je v Česku kolem 1400. Ministerstvo vnitra původně zamýšlelo seškrtat do konce letošního roku počet matrik o třetinu, tedy zhruba o 400. Záměr mohl dopadnout na matriky, kde by matriky ročně prováděly méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad.

Cílem byla úspora zhruba 150 milionů korun ročně. Sdružení samospráv krok považovalo za experiment, který vzdálí místní samosprávy od občanů. Někteří starostové pak upozorňovali, že změna zkomplikuje život hlavně starším a chudším lidem.

ah, jch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme