Maturanti mají poslední den na přihlášku ke zkoušce z dospělosti

Státní maturita sice odstartuje až za pět měsíců, středoškoláci už ale mají dnes poslední možnost, kdy musí odevzdat řediteli školu přihlášku k nové podobě zkoušky z dospělosti. I ta má svá pravidla: žák hlavně nesmí zapomenout vyplnit, jakou úroveň obtížnosti si v daném předmětu zvolí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálka státních maturtit - ilustrační foto

Generálka státních maturtit - ilustrační foto

Pokud to tak neudělá, systém ho odmítne zaregistrovat a maturant tak ztratí možnost vykonat zkoušku v termínu, na který se měl hlásit. Navíc po patnáctém listopadu už maturant nemá možnost v přihlášce cokoli změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O generálce státních maturit i jejich budoucnosti mluvil na Rádiu Česko místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfred Dytrt

Přípustné jsou pouze změny, které vyplývají z institucionálních změn. Například, když se škola sloučí s jinou, popřípadě změny, kdy žák ze školy odchází nebo do školy přichází. Zde má škola možnost podat změnu do poloviny ledna.

I když centrum pro přípravu maturit po dnešku nepovoluje žádné změny v přihlášce, ředitelé budou benevolentní. Ze školy do centra totiž musí přihlášky k jednotné zkoušce přijít nejpozději poslední listopadový den. Dušan Zahrádka, ředitel kolínské Obchodní akademie, už má na stole dvě třetiny přihlášek. Podle něj žáky hodně ovlivnila maturitní generálka:

„Žáci například poté, co zjistili, že nemusejí konat ústní zkoušku z matematiky, utíkají od jazyků k matematice.“

Označit obtížnost

Žáci také nesmí zapomenout na volbu úrovně obtížnosti testů, jinak by nemohli zkoušku složit. Podle ředitelů škol, které Radiožurnál oslovil, budou maturanti volit spíš lehčí verzi testů a ze stejných předmětů pak ještě vykonají nepovinnou zkoušku ve vyšší úrovni.

Karel Dvořák, který řídí pražské Střední odborné učiliště Ohradní, Radiožurnálu řekl, že jeho žáci si vyberou spíš cizí jazyk než matematiku:

„Jak jsme to hodnotili, tak bych řekl, že naši kluci měli lepší výsledky v cizím jazyce. Mohl bych si myslet, že většina zvolí cizí jazyk, ale to bych předjímal.“

Těžší varianta jako ekvivalent přijímaček na VŠ

Dokument musí každý žák odevzdat řediteli školy, ten zase všechny nashromážděné přihlášky musí poslat do centra pro přípravu maturit nejpozději poslední listopadový den.

Jitka Kendíková, ředitelka pražského Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského, Radiožurnálu popsala, jak se středoškoláci na gymnáziu s přihláškami poprali:

„Kloníme se k variantě, že si většina z nich vezme nižší variantu obtížnosti s tím, že si stejný předmět vezme jako nepovinný v té vyšší variantě.“

Stejné zkušenosti má i místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfred Dytrt:

„Podle našich zkušeností a rozhovorů se studenty posledního ročníku si myslím, že si ve většině případů zvolí nižší úroveň a nepovinně některé předměty ve vyšší úrovni. Generální zkoušku maturit brali studenti jako příležitost, utvrdit se ve svém rozhodnutí pro lehčí či těžší variantu.“

To doporučuje i Centrum pro přípravu státních maturit a zároveň schvaluje jeho ředitel Pavel Zelený:

„Pokud se žák necítí pevný v kramflecích například z matematiky a v jiných povinných zkouškách, kde když neudělá, tak neudělal maturitu, tak volí základní úroveň. Pokud má z jakýchkoliv důvodů potřebu si z téhož předmětu udělat vyšší úroveň, může si v roce 2011 udělat z téhož předmětu zkoušku jako nepovinnou. Ovšem týká se to pouze příštího roku.“

Alfred Dytrt zároveň odmítá, že by generálka státních maturit dopadla špatně:

Přehrát

00:00 / 00:00

O státních maturitách i generálkách na ně mluvil na Radiožurnálu Jiří Zajíček, ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze

„Odmítám tvrzení, že generální zkouška maturit dopadla špatně. Dvě třetiny studentů byly úspěšné bez jakékoliv přípravy, což je dobrý výsledek. Smyslem generálky bylo prověřit logistiku.“

„Obsah je jasný již mnoho let a proto na základě generální zkoušky maturit nebudeme na výuce nic měnit,“ dodává Dytrt.

Podle něj bude v budoucnu při volbě lehčí či těžší verze státních maturit záležet na tom, zda bude větší počet vysokých škol brát tu náročnější verzi jako ekvivalent přijímaček. Nižší úroveň by měla osvědčovat kompetence pro zaměstnavatele.

Poučení z chyb

Generálka státních maturit objevila chyby a nedostatky, organizátoři proto chystají několik opatření. Pro zadavatele a hodnotitele se chystají další školení, zjednoduší se také záznamový arch.

Úpravy se dotknou i terminálů na školách, pomocí nichž se výsledky testů digitalizují a posílají k centrálnímu vyhodnocení.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček, Klára Bílá, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme