Maturantům šla letos matematika lépe. Přesto pro ně zůstává nejtěžším předmětem

U maturity z matematiky letos uspělo o 1,5 procenta více studentů než loni, přesto zůstává nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech. Letos ji napoprvé nezvládlo asi 21,5 procenta těch, co tento test psali poprvé. Vyplývá to z výsledků didaktických testů, které v pátek zveřejnilo ministerstvo školství a organizátor maturit Cermat. Celková neúspěšnost zveřejněna nebyla.

Praha (Aktualizováno: 18:39 19. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské ulici v Praze začala 11. dubna 2018 písemnou prací z českého jazyka jarní část státních maturit. Na snímku se student připravuje před zkouškou.

Na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské ulici v Praze začala 11. dubna 2018 písemnou prací z českého jazyka jarní část státních maturit. Na snímku se student připravuje před zkouškou. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Z češtiny jsem dostal 92 procent a z matiky 90, takže oboje na jedničku," popisuje své výsledky didaktických testů student pražského gymnázia Omská Adam Pethö. Stejně jako on zvládlo úspěšně oba testy přes 80 procent maturantů. Neuspělo 10 tisíc studentů. Vůbec nejhůř dopadla také letos matematika. Meziročně se v ní ale studenti mírně zlepšili.

Výsledky v povinném testu z češtiny se mírně zhoršily. Didaktický test letos složilo 90,3 procenta studentů. Z češtiny propadlo o 1,3 více maturantů než v loňském roce. Tehdy propadlo 8,4 procenta těch, kteří test psali poprvé, o rok dříve to bylo 6,5 procenta.

Valachová chce za pět let maturitu z matematiky i pro odborné školy. 'Je to fér'

Číst článek

Horší výsledky měli letos maturanti v angličtině i češtině. Testy připravuje organizace Cermat. Podle jejího ředitele Jiřího Zíky byli studenti v češtině méně úspěšní i proto, že se učí ze starších variant maturitních testů.

„Objevila se látka, která nebyla v loňském testu, a oni na ni nedokázali odpovědět. Dokázali odpovídat dokonce na loňské otázky a podobné. Čili bylo vidět, že se nacvičovali na ten test," říká Zíka.

Celkem letos didaktické testy psalo skoro 62 tisíc studentů. Neuspěl každý šestý. Maturitní testy se letos psaly od 2. do 5. května, sloh z češtiny už 11. dubna.

Ještě před začátkem maturit zaplnily chodby středních škol žáci devátých tříd. V polovině dubna totiž v Česku byly poprvé jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory. Také v nich lépe dopadla čeština. Ředitelé ale neměli stanovenou bodovou hranici pro přijetí uchazeče. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD byla s výsledky přijímaček žáků spokojená. K přijímacím zkouškám se přihlásilo 86 tisíc dětí.

Pavla Lioliasová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme