Přehled tisku: maturita z matematiky, peníze pro školky a kouření v hospodách

Ve středečním přehledu tisku se dočtete, že stát chce přidat školkám od ledna příštího roku více než dvě miliardy korun, píší Hospodářské noviny. Mladá fronta DNES zjistila, že návrh zákona, který by povolil kouření v hospodách, má šanci projít i horní komorou parlamentu. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz kouření začal v Česku platit 31. května | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

E15

Úvěry jsou letos pro české banky méně výdělečné než loni. Na celkovém zisku bank se to ale neprojevuje, všímá si deník E15. Finanční domy vydělaly za první čtvrtletí letošního roku téměř osmnáct miliard korun. Bankám se daří díky tomu, že půjčky nabízejí dráž a přebytečné peníze si za výhodný úrok ukládají u centrální banky.

Hlavní zdroje zisku bank letos přitom slábly. Během prvního čtvrtletí si firmy nabraly půjčky v hodnotě o 11 procent menší než loni. Úroky ale byly téměř o čtvrtinu vyšší, píše E15 s odkazem na Českou národní banku. V polovině února tak byla v trezorech ČNB rekordní suma tří bilionů korun.

Mladá fronta DNES

V hospodách se nadále kouřit nebude. Ústavní soud ale udělal v protikuřáckém zákoně změny

Číst článek

Návrh zákona, který povoluje kouření v hospodách má šanci projít i horní komorou Parlamentu. Zjistila to Mladá fronta DNES, která dělala průzkum mezi všemi senátory. Většina z nich byla pro schválení zákona, který už projednává sněmovna.

Pro návrh by zvedlo ruku dvacet šest senátorů. Proti by bylo dvacet čtyři a devět ještě není rozhodnutých. Mladá fronta DNES si všímá toho, že v rozhodování senátorů nehraje velkou roli, jestli jsou sami kuřáci, ale spíš jestli jsou z vesnic nebo větších měst. Zákon o zákazu kouření totiž nejčastěji negativně postihl hospody právě v malých vesnicích.

Lidové noviny

Stát bude platit obnovu zastaralého potrubí pro milion lidí. Vyplývá to z článku Lidových novin. Podle nich chybí české potrubní síti zhruba jeden a čtvrt miliardy korun. Aby si na sebe infrastruktura vydělala, muselo by zdražit vodné i stočné, k tomu se ale vláda nechystá.

Deník

Ministr školství v demisi Robert Plaga z hnutí ANO chce otevřít debatu o povinné maturitě z matematiky, pokud bude členem další vlády. Řekl to v rozhovoru pro Regionální Deník. Podle současného zákona budou muset z matematiky maturovat studenti gymnázií a lyceí už v roce 2021. Podle Plagy by měla zůstat možnost výběru státní maturitní zkoušky. V současnosti si můžou studenti vybrat, jestli chtějí maturovat kromě češtiny ještě z cizího jazyka, nebo matematiky

Hospodářské noviny

Stát chce přidat školkám od ledna příštího roku víc než dvě miliardy korun, zjistily to Hospodářské noviny. Peníze mají jít na podporu takzvaných překryvů, tedy části dne, kdy jsou učitelky z ranní a odpolední směny ve třídě současně. Většinou se tak děje, když jdou děti ven nebo obědvají a potřebují větší individuální péči. Změna má být podle ministerstva školství hlavně ku prospěchu dětí, kterým se díky změně dostane lepší péče. To, že se ve třídách střídají dvě učitelky, bývá běžné.

Právo

Češky bojují u soudů o víza pro své muslimské manžele, to je titulek Práva. Problém se nejčastěji týká mužů ze severní Afriky. Ženám často nepomůže ani to, když se za své partnery vdají. Případy často končí až u českých soudů nebo u ombudsmanky.

Kurdský politik Sálih Muslim se po propuštění českým soudem objevil v Berlíně

Číst článek

Ke vstupu do Česka je totiž potřeba mít alespoň krátkodobé schengenské vízum a české zastupitelské úřady v severní Africe přes tisíc podobných žádostí ročně zamítnou. Na krátkodobé vízum má rodinný příslušník nárok podle evropského práva.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Právu sdělila, že v letech 2015 – 2017 bylo na zastupitelských úřadech v Tunisu, Alžíru, Rabatu a Káhiře přijato 15 958 žádostí o krátkodobé schengenské vízum, uděleno jich bylo 12 310.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme