Silný ročník a uprchlíci z Ukrajiny. Přihlášek na maturitní obory je proti loňsku o deset tisíc víc

Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám k maturitnímu studiu na středních školách a víceletých gymnáziích podalo zhruba 114 000 uchazečů. Loni se ke zkouškám, které organizuje Cermat, přihlásilo 103 000 dětí. Podle mluvčí společnosti Jany Patákové se jedná o počty uchazečů přihlášených do 1. března.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při výuce bez roušek.

Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V tomto školním roce se podle údajů ministerstva školství v devátých třídách základních škol učí asi 106 000 žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Vedle dětí z populačně silného ročníku se letos na střední školy hlásí také uprchlíci z Ruskem napadené Ukrajiny, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky.

Převis na gymnáziích. Roste zájem o všeobecné vzdělávání, míní ekonom Münich

Číst článek

„Na první řádný termín jednotných přijímacích zkoušek se přihlásilo zhruba 114 000 uchazečů a na druhý termín 98 000 uchazečů. Uchazeč má možnost si dát dvě přihlášky,“ sdělila Patáková.

Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703 deváťáků.

Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech.

Přijímací zkoušky v dubnu

Letos se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Jednotná zkouška se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky.

Počty uchazečů o studium na českých středních školách letos navýší také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině. Resort dříve na svém webu informoval, že se v září 2022 na druhém stupni základních škol učilo 16 761 ukrajinských azylantů. Uprchlíci z válkou zasažené země budou z rozhodnutí úřadu skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy v upravené podobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme