K maturitní zkoušce bylo připuštěno nejvíce středoškoláků. Podle dat Cermatu neuspělo 17 procent

Z didaktických testů státní maturity propadlo letos 17,7 procenta středoškoláků. Je to o 3,6 procentního bodu víc než loni. Vyplývá to z analýzy výsledků, které v pondělí zveřejnil Cermat na svém webu. Podle něj souvisí letošní zhoršení s mimořádnou situací kolem koronaviru, kdy se výuka po uzavření škol několik týdnů konala na dálku a nikdo z maturantů na konci druhého pololetí nepropadl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Ústní maturita (ilustrační fotografie) | Foto: Filip Jandourek

Didaktických testů se letos účastnilo vůbec nejvíce středoškoláků. Přispělo k tomu také to, že ke zkoušce mohli jít i ti, kteří by k ní běžně kvůli špatnému prospěchu nebyli připuštěni. Zatímco loni jich ke zkoušce nepřišlo, nebo nebylo připuštěno 8,2 procenta, letos se nezúčastnilo 1,6 procenta poprvé přihlášených.

Didaktické testy se konaly 1. a 2. června. Původně měly být na začátku května, ale kvůli opatřením proti koronaviru se termín posunul.

Tahání otázek v rukavicích, ale bez roušek. Jaká jsou doporučení ministerstva školství pro maturity?

Číst článek

„Didaktické testy konalo v jarním zkušebním období 2020 celkem 73 800 maturantů a jejich celková míra čisté neúspěšnosti činí 21,3 procenta,“ uvedl Cermat ve své analýze. Čistá neúspěšnost se týká pouze těch, kteří zkoušku skutečně skládali. Loni činila 17,4 procenta.

„Pro korektnější srovnání v čase je vhodnější opírat se o údaje o prvomaturantech, kteří letos konali didaktické testy v počtu 67 tisíc," doplnil Cermat. V jejich případě byla čistá neúspěšnost 17,7 procenta, tedy o 3,6 procentního bodu vyšší než před rokem.

Cermat zároveň upozornil, že při hodnocení letošních výsledků a meziročním srovnávání je nutné mít na zřeteli, že letošek je proti předchozím letům kvůli pandemii koronaviru specifický. Připomněl, že maturanti se kvůli zavřeným školám mohli od 11. března do 11. května účastnit výuky pouze na dálku.

Podle Cermatu tak měli na přípravu k maturitám nestandardní podmínky. Zároveň byla u maturit zatím vůbec nejvyšší účast, protože ministerstvo školství vyhláškou rozhodlo, že na konci školního roku nikdo nepropadne, a ke zkouškám tak mohli jít všichni.

Skladba maturity

Maturantka Kristýna: Spoléhali jsme na to, že maturity nebudou. Ztratili jsme měsíc školy

Číst článek

Státní maturity se skládají povinně z češtiny a druhý předmět si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Zhruba tři čtvrtiny maturantů zvolily angličtinu a pětina matematiku.

Matematika měla ve srovnání s angličtinou v posledních letech vždy vyšší neúspěšnost. Letos u testu propadlo 17,5 procenta studentů. Loni ho nezvládlo 15,5 procenta maturantů, což byl ale o 6,3 procentního bodu lepší výsledek než o rok dříve.

Předtím se neúspěšnost šest let držela mezi zhruba 20 procenty a 23,5 procenta. Neúspěšnost u testu z češtiny vzrostla z loňských 10,2 procenta na aktuálních 14,1 procenta.

Meziročně větší podíl maturantů propadl i z angličtiny. Zatímco letos jich zkoušku nezvládlo 4,9 procenta, loni to bylo o 1,3 procentního bodu méně. Neúspěšnost se proti loňsku zvýšila i u němčiny, ruštiny a španělštiny. V testu z francouzštiny si žáci naopak polepšili.

Součástí státní maturity jsou vedle testů rovněž ústní zkoušky, které se na některých školách ještě konají. Slohy z jazyků letos kvůli situaci kolem koronaviru ministerstvo zrušilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme