Ústní maturitu z češtiny neudělalo 4,3 procenta maturantů. Nejúspěšnější studenti byli z gymnázií

Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo u svého prvního pokusu 3,2 procenta maturantů. Před rokem jich bylo o tři desetiny víc.

Praha (Aktualizováno: 17:01 1. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Výsledky analýzy zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.

Ústní zkoušku z češtiny letos poprvé skládalo celkem 62 367 studentů, z čehož přes 33 tisíc bylo dívek. Rozdíl mezi neúspěšností chlapců a dívek se oproti předchozím třem ročníkům maturitní zkoušky o něco zvýšil - letos činí 0,3 procentního bodu.

Chlapci byli tradičně - na rozdíl od didaktického testu - méně úspěšní než dívky. Neuspěli v 4,4 procenta případů, zatímco dívek propadlo 4,1 procenta.

Maturanti volí cizí jazyk

Na gymnáziích tvoří neúspěšnost v ústních zkouškách z češtiny méně než dvě procenta, dále se pod republikový průměr 4,3 procenta se dostala už jenom lycea.

Počet neúspěšných maturantů se oproti loňsku zvýšil. Češtinu nezvládlo přes pět procent žáků

Číst článek

Nejhorší výsledek vykazují netechnické obory učilišť a nástaveb, a také střední odborné školy zdravotní, pedagogické a humanitní. Meziroční změny ve výsledcích jednotlivých typů středních škol nejsou podle Cermatu významné.

Ke druhé povinné zkoušce ústní maturity se na jaře přihlásilo 67 737 maturantů, kteří zkoušku skládali poprvé. Z nich si drtivá většina z nich – 53 255 - vybralo cizí jazyk. Matematiku zvolilo necelých 14 a půl tisíce středoškoláků.

Angličtinu si jako cizí jazyk zvolili bezmála tři čtvrtiny všech přihlášených, přes 50 tisíc. Němčině dalo přednost přes 1800 studentů, ruštinu preferovalo 850 přihlášených a španělštinu 144. Jen 80 středoškoláků zvolilo francouzštinu.

Povinná maturita z matematiky

Cermat v květnu oznámil, že u písemného testu z matematiky letos uspělo 84,5 procenta maturantů. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni.

Úspěšnost v didaktickém testu z češtiny a literatury se letos dostala na 89,7 procenta. Oproti loňskému roku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. 

U testů z cizích jazyků se letos úspěšnost studentů posledních ročníků středních škol pohybovala od 98,5 procenta v případě španělštiny po 75 procent u němčiny.

Maturitní zkouška se skládá ze dvou částí - společné (státní) a profilové (školní). Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí. V současnosti je povinná státní maturita z češtiny a jako druhý předmět si mohou středoškoláci vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

Nejpozději od jara 2022 by měli středoškoláci povinně maturovat i z matematiky. O podobě státní maturitní zkoušky ale politici i odborníci dál vedou diskuse.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme