Studenti v nejistotě. Školský výbor bude o zrušení povinné maturity z matematiky jednat až do května

Sněmovní školský výbor ve středu znovu řešil návrh na zrušení povinné maturity z matematiky. Poslanci minulý týden schválili návrh ministra školství za hnutí ANO Roberta Plagy, který chce zavedení povinné maturity z matematiky od roku 2021 zrušit. Studenti prý musejí matematiku nejprve skutečně pochopit a je taky nutné změnit pojetí její výuky. Někteří vládní poslanci jsou ale místo zrušení pouze pro odklad povinné maturity matematiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Povinnou maturitu z matematiky podporuje předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, a to třeba kvůli zlepšení finanční gramotnosti absolventů. Důležité jsou ale podle ní i další aspekty novely.

Zrušení povinné maturity z matematiky povede k zaostávání Česka za světem, tvrdí ředitelé gymnázií

Číst článek

„V novele je to, že opravy písemných prací z českého a cizího jazyka z centrálního hodnocení budou přesunuty na školy, protože to se studentům také nelíbilo. Navíc centrální hodnotitelé měli za opravu jedné práce 130 korun a učitelé na školách by písemné práce měli opravovat zadarmo,“ vysvětluje pro Radiožurnál Schejbalová.

Podle ní je případné zrušení povinné maturity z matematiky pouze politický krok před volbami.

Místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň z Pirátů kritizuje, že se studenti v hodinách matematiky neučí to, z čeho jsou ve výsledku zkoušeni.

„Jednoznačně revidovat obsah toho, z čeho by se mělo maturovat – to je na místě. O populární krok určitě nejde, to, že se maturuje z matematiky, neznamená, že žáci budou umět lépe matematiku,“ říká Bartoň.

Bartoň trvá na tom, že by studenti měli mít stále možnost volby mezi maturitou z cizího jazyka a matematiky.

V květnu by mělo být jasno

Do konce února se odevzdávají přihlášky na střední školy. Podle Schejbalové možnost povinné maturity z matematiky ovlivní rozhodnutí studentů, kam se budou hlásit, protože při nástupu na střední školy nevědí, jak budou své studium ukončovat.

Vláda je proti zavedení povinné maturity z matematiky, zvedne platy učitelů o osm procent

Číst článek

„Problém prostě je, že studenti jsou v nejistotě. Studenti třetího ročníku na střední škole teď nevědí, jak budou příští rok maturovat. Vždycky se razilo, že student ukončí studium za podmínek, za jakých nastupoval v prvním ročníku,“ říká Schejbalová.

Podle místopředsedy školského výboru Lukáše Bartoně by se o povinné maturitě z matematiky mělo rozhodnout do konce jara. „Školský výbor vždy otevře debatu, pak vyzve k podávání pozměňovacích návrhů. Na ně máme ve druhém čtení zkrácenou lhůtu. Řekl bych, že v květnu by mělo být jasno.“

Poslanci a zástupci škol zvažují také dva typy maturit. Jedna by sloužila jako vstup na vysoké školy a druhá by ukončovala středoškolské vzdělání.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme