Maturitní slohové práce. 15 procent studentů letos uspělo s odvoláním, středoškolská unie navrhuje změny

Patnáct procent maturantů letos uspělo s odvoláním proti výsledkům své slohové práce při státní maturitě. Žádost o přezkum podala tisícovka studentů. Radiožurnálu to řekl šéf organizace Cermat, která zkoušky připravuje, Jiří Zíka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V loňském a předloňském, kdy písemné práce hodnotili hodnotitelé na školách, byla úspěšnost odvolání 57 a 37 procent, v letošním roce 15 procent," říká Zíka.

V Česku je 34 škol, kde víc než polovina studentů pravidelně neodmaturuje

Číst článek

Maturitní slohové práce z češtiny by do budoucna mohlo kontrolovat víc hodnotitelů. Dnes čte většinu prací jeden člověk. Dvojitou kontrolou projdou jen práce s méně body. Změnu navrhuje Česká středoškolská unie (ČSU).

„Práce, které by byly na trojku, čtyřku nebo pětku by byly hodnoceny minimálně dvěma lidmi. Ve chvíli, kdy by se hodnotitelé neshodli na známce, tak by se přidal ještě jeden hodnotitel, tal aby tam byla nějaká shoda,“ vysvětluje předsedkyně ČSU Lenka Štěpánová

Šéf organizace Cermat, která zkoušky připravuje si problémy s hodnocením uvědomuje. Posílení kontroly prací s více body zvažuje.

Ministerstvo školství změnu způsobu hodnocení neplánuje. Příští rok ale studenti dostanou na výběr méně témat. Nově budou volit z šesti okruhů, letos jich bylo deset.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme