Maturitní zkoušky letos absolvuje 79 tisíc studentů

Před maturitními komisemi se v pondělí ráno začali potit studenti posledních ročníků středních škol a nástaveb. Maturitní zkoušky, které začaly 9. května, absolvuje přibližně 79 tisíc studentů. U maturity budou muset prokázat znalosti ze čtyř předmětů, žáci odborných škol navíc musí složit ještě praktickou maturitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maturantka na Česko-anglickém gymnáziu

Maturantka na Česko-anglickém gymnáziu | Zdroj: ČTK

Za tři roky se ale podoba maturit změní. Maturitní zkoušku budou tvořit dvě části. Profilovou část zkoušky si každá škola určí sama. Druhá část bude společná pro všechny střední školy.

"Konečná podoba nové maturitní zkoušky je taková, že maturitní zkouška se bude skládat ze společné a profilové části. Ve společné části je prostor pro vymezení požadavků státu a odpovědnost za tuto část ponese stát. V profilové části je potom prostor pro školu a odpovědnost je na řediteli školy. Obě části se budou skládat ze tří zkoušek," řekla Českému rozhlasu šéfka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Jitka Pohanková.

Pohanková také upřesnila, co bude součástí společné části: "Ve společné části bude zkouška z českého jazyka, z cizího jazyka a zkoušky volitelné. U volitelných zkoušek budou v nabídce čtyři předměty. Bude to matematika, občanský základ, přírodovědně-technický základ a informačně-technologický základ."

Počet žáků, kteří ukončí svá studia maturitní zkouškou, každý rok stoupá. Zatímco před 16 lety odmaturovala zhruba polovina žáků středních škol, v současnosti to jsou dvě třetiny. Letos zkouška dospělosti čeká přibližně 79 tisíc studentů, to je o téměř 11 tisíc víc než před čtyřmi lety.

Naděžda Hávová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme