Plaga oznámil změny v maturitách. Ústní zkouška z češtiny a cizího jazyka bude letos dobrovolná

Letošní maturanti nebudou muset skládat ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, rozhodnout se pro ně můžou dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli koronaviru v nemocnicích či domovech pro seniory, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak čeká školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné zkoušky podle oboru.

Praha (Aktualizováno: 17:28 10. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga | Zdroj: Úřad vlády ČR

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července.

Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Premiér Andrej Babiš (ANO) od minulého týdne prosazoval možnost takzvané úřední maturity pro všechny. V úterý pak uvedl, že by mohly být tři podoby maturit, a to klasická, lehčí a úřední. Ve středu ráno tento nápad označil za nedobrý.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) jeho představy o plošné úřední maturitě v pondělí odmítl, proti se postavili i zástupci zaměstnavatelů a vysokých škol.

„Debata o maturitách probíhá kontinuálně. (...) Snažíme se najít balanc maturitní zkoušky. Především se bavíme o osvědčení odborné způsobilosti na školách odborných a učilištích,” popsal na tiskové konferenci Plaga. Diskuze s premiérem Babišem se podle něj netýkala jen letošního roku. „Tyto úlevy a úpravy jsou konečné,” dodal.

Kvůli epidemii covidu-19 upravilo ministerstvo podobu maturit už v lednu. Tehdy rozhodlo, že se letos - podobně jako loni - zruší písemné práce z povinné češtiny a cizího jazyka. Na test z jazyků prodloužilo čas ze 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut.

Babiš zpochybnil význam tradiční maturity. ‚Nikdy jsem se na ni neptal,‘ uvedl svou zkušenost z byznysu

Číst článek

Období pro praktické zkoušky nastavil úřad do 27. srpna a umožnil ředitelům škol změnit formu a hodnocení těchto zkoušek nebo naplánovat praktickou výuku i na letní prázdniny.

S ohledem na aktuální epidemickou situaci a pokračování výuky na dálku jsou podle Plagy ale nutné i další úpravy. Zatímco podle lednového vyjádření měly ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka zůstat povinné, nyní úřad rozhodl o tom, že budou jen dobrovolné. Pokud se jich studenti nezúčastní, nebudou součástí jejich hodnocení na maturitním vysvědčení.

Pro všechny zůstane povinná školní část maturity, která se skládá ze dvou až tří předmětů podle oboru.

Ministerstvo zároveň připravilo větší úlevy pro maturanty, kteří kvůli epidemii od 12. října odpracovali alespoň 160 hodin v nemocnicích či sociálních zařízeních. Tito studenti nebudou muset psát ani didaktické testy, které jsou jinak povinné z češtiny a buď matematiky, nebo cizího jazyka.

Zájemci je budou moci skládat dobrovolně. I v případě neúspěchu u zkoušek budou automaticky hodnoceni jako „uspěl“. Hodnotit se pak budou podle známek z daných předmětů na vysvědčení za druhá pololetí prvního až třetího ročníku a první pololetí čtvrtého ročníku. Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72 751 studentů.

Přijímací zkoušky

Ke změnám došlo i u přijímacích zkoušek na střední školy. Podle Plagy se posunou na začátek května. Pro čtyřleté obory středních škol se budou konat 3. a 4. května a u víceletých gymnázií 5. a 6. května.

Letošní maturity budou vypadat jinak, neměly by se ale úplně zrušit, oznámil Plaga

Číst článek

„Co se týká přijímacích zkoušek na vysoké školy, tak jsme dali možnost přizpůsobovat se. Je logické, že pokud je škola zaměřená na češtinu, tak se to, jestli z ní student bude maturovat, v přijímacích zkouškách projeví,” popsal ministr.

Pokud si studenti nezvolí některé předměty, zaměstnavatelé to poznají podle toho, že nebudou uvedené na maturitním vysvědčení.

Návrat do škol?

O schématech uvolnění zatím Plaga nemá informace, rád by ale upřednostnil celý první stupeň základních škol. „V minulosti se osvědčily čtrnáctidenní rozestupy,” řekl na tiskové konferenci s tím, že „finální slovo je ale epidemiologické a zdravotní”.

„Pokud vezmete školskou část matice PES, tak ta je v pořádku, alespoň takové informace mám od odborníků,” dodal. Režimová opatření podle něj zůstávají stejná jako na podzim – patří mezi ně roušky, větrání a přidalo se k nim očkování učitelů.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme