Školské asociace považují změny v maturitách za vhodný kompromis. Obávají se dalších zásahů Babiše

Změny v letošních maturitách, které ve středu po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) představil ministr školství Robert Plaga (za ANO), jsou podle zástupců školských asociací kompromisem, na kterém se shodli s vedením resortu. Uvítali, že se neprosadil návrh premiéra, podle kterého měli mít maturanti možnost úřední maturity. Zástupci škol se ale obávají dalších snah Babiše zasahovat do maturit. Nemyslí si ale, že by pro to našel podporu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matika pro spolužáky, autoři Marek Liška a Lukáš Král

Ministerstvo školství ve středu oznámilo například nové termíny didaktických testů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr ve středu oznámil, že maturanti letos nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy.

Plaga oznámil změny v maturitách. Ústní zkouška z češtiny a cizího jazyka bude letos dobrovolná

Číst článek

Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Termíny maturit se posunou. Babišův nápad o plošné úřední maturitě odmítl již dříve Plaga i zástupci zaměstnavatelů a vysokých škol.

„Jsem ráda, že to takto prošlo, protože si myslím, že maturita být musí, byť v této okleštěné formě,” řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Podle ní Plaga představil přesně to, na čem se domluvil se zástupci školských asociací.

„Je to kompromis, který jsme projednávali, se kterým souhlasíme a se kterým jsme schopni pracovat,” uvedla. Podobně se vyjádřil i šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Za trochu diskutabilní označil možnost dobrovolného konání ústní části z češtiny a cizího jazyka, nicméně vzhledem k mimořádné situaci je to podle něj akceptovatelné, protože většina studentů bude muset z daných předmětů dělat alespoň didaktické testy.

Velká část studentů podle Zajíčka asi nyní ústní zkoušku dobrovolně skládat nebude. Za podstatné považuje zachování školní maturity podle oboru studia. „Myslíme si, že za této podoby je maturitní zkouška zvládnutelná, navíc je tam i časový odklad, který dá studentům čas na přípravu,” řekl.

Obavy z premiéra

Oba ředitelé vyjádřili zároveň obavy z dalších zásahů premiéra do podoby letošních maturit. Podle Schejbalové by současné úpravy měly být pro letošek už konečné, protože vyvolávání falešné naděje podle ní nikomu nepomůže.

Babiš: Můj návrh na tři typy maturit není dobrý, budu bojovat za úřední. Pokusím se přesvědčit Plagu

Číst článek

„Nechť se pan premiér smíří s tím, že v současné době prostě neměl pravdu, nebo nevyhrál,” řekla. Stejně jako Zajíček předpokládá, že premiér Babiš pro své nápady ve vztahu k maturitám nenajde dostatečnou politickou podporu ani ve sněmovně. „Věřím, že zvítězí zdravý lidský rozum,” doplnil Zajíček.

Oba počítali i s posunem termínů přijímacích zkoušek. „To byl komplex opatření, které jsou na sebe navázané, takže jsme to projednávali současně a celé to maturitní schéma se odvíjí i od přijímacích zkoušek, které tomu předcházejí,” vysvětlil Zajíček.

Ani teď se podle něj ale nedá říct, zda se termíny nebudou muset ještě znovu posunout. Záležet bude na vývoji epidemie, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme