Maximální výše poplatku za studium bude v zákoně. Zápisné nebude snadné zvýšit

Studenti na vysokých školách si možná naposledy mohou užít poslední rok zdarma. Takzvané zápisné by totiž mohli začít platit nejdřív od začátku příštího akademického roku. I když ještě není jasné, kolik za studium zaplatí, ministr školství Petr Fiala chce, aby se horní limit poplatku nedal jednouše změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně

Studenti v posluchárně | Foto: Jihočeská univerzita

Chodby Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jsou teď v září ještě poloprázdné. Za rok touhle dobou možná všichni budou řešit výši zápisného.

Studentka Monika by byla ochotná zaplatit za zápisné pět tisíc korun, nejlépe za celý rok. Deset tisíc by už pro ni, respektive pro peněženky jejích rodičů, bylo moc. Jakmile ale bude zápisné jednou zavedené, nemělo by se rok od roku zvyšovat, plánuje ministr školství Petr Fiala.

„Zápisné ani žádný jiný poplatek nesmí nikomu zabránit ve studiu ze sociálních důvodů. A já si dokonce dovedu představit i to, aby existovala jakási přiměřená ochrana, protože by se jednou zavedené zápisné jen tak nezvyšovalo, že bychom ten horní limit té částky vložili přímo do zákona,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o zápisném na vysokých školách na Radiožurnálu

Studentská komora Rady vysokých škol stále jakékoliv poplatky za studium odmítá. Podle jejího předsedy Miroslava Jašurka ani hranice zápisného v zákoně, není žádnou zárukou, že se poplatek nebude zvyšovat.

„Nakonec i ve Velké Británii, kde poplatky za studium skokově rostou poměrně rychle, tak prostě tam je to stejně stanoveno zákonem,“ uvedl.

Proti zavedení zápisného je například i děkan Filozofické fakulty Karlovy univerzity Michal Stehlík. Přesto nějaká hranice zápisného je podle něj možná.

„Vím, že ministerstvo mluví o pěti šesti tisících. Těžko se mi vyjadřuje k něčemu, s čím bytostně nesouhlasím, ale určitou hranici, možná i psychologickou, kolem tří tisíc bych viděl. Samozřejmě pokud to bude svázáno s nějakými sociálními kroky z hlediska novely zákona,“ řekl.

Kromě revize poplatků ministerstvo chystá také nový návrh věcného záměru zákona o finanční podpoře studentům. Ten má vysokoškolákům pomoci s životními náklady v průběhu studia.

Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme