Mé odvolání chtějí pučisté z Lán a pražská mafie, tvrdí Dienstbier. Opřel se do Tejce i Zimoly

Nebývale ostře a otevřeně ve čtvrtek kritizoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) některé své stranické kolegy, kteří podle něj volají po jeho odchodu z vlády. Konkrétně jmenoval poslance Jeronýma Tejce, jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, europoslance Miroslava Pocheho a pražského zastupitele ČSSD Karla Březinu. Tejc i Zimola Dienstbierovo tvrzení odmítli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Sociálnědemokratický spolek Idealisté.cz, u jehož zrodu stál i Dienstbier, současně vyjádřil znepokojení nad současnými kroky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se chystá vyměnit některé ministry za ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

K věci se Jiří Dienstbier vyjádřil v pořadu Den v 60 minutách Českého rozhlasu Plus. Hostem byl také politolog Lukáš Jelínek

Sobotka vyzval ČSSD k jednotě. Hádky a osočování nám ubírají energii, uvedl k výrokům Dienstbiera o tom, kdo údajně volá po jeho konci ve vládě. Premiér dodal, že ČSSD by nyní měla "kormidlovat na jedné lodi". „Příští rok nás čeká těžký volební zápas, který určí, zda země půjde cestou oligarchizace, či si udrží demokratické a sociálně odpovědné principy," uvedl k nadcházejícím volbám do Sněmovny.

„Představa, že já se budu chovat loajálně a druhá strana nikoliv a že já se nebudu bránit, je asi zcela nesmyslná. Takže jsem pojmenoval ty věci tak, jak jsou. Samozřejmě, odvolá-li kohokoliv premiér, je to jeho právo, musí se on rozhodnout. Měl by tak podle mě učinit v nějaké rozumné době,“ řekl Dienstbier Radiožurnálu.

Diesntbier: Oni jsou důvodem nedůvěry lidí

Dienstbierovi vadí, že se k ohlášeným změnám ve vládě někteří členové ČSSD vyjadřují veřejně ještě předtím, než Sobotka oficiálně oznámí, koho se budou změny týkat. Podle ministra je to neloajální.

„Někteří straničtí kolegové různým způsobem situaci komentují, včetně vyjadřování k jednotlivým členům vlády včetně mě. A právě ty skupiny lidí, které já jsem uvedl, se buď vyjadřují veřejně v tom smyslu, že já mám odejít, že já jsem pro ně nepřijatelný, nebo nesouhlasí s tím, co dělám. Nebo zákulisně vyvíjejí nějaké aktivity v tomto směru a oznamují, že už zapili můj odchod,“ řekl Českému rozhlasu Plus Dienstbier.

„Není možné, abych celou řadu dní sledoval, jak do mě někdo kope, bez znalosti věci, a ještě k tomu sledoval, že jsou to ti nejhorší v sociální demokracii, kteří sami mají máslo na hlavě a kteří jsou podle mě jednou z příčin, proč nám řada lidí nedůvěřuje. Proto jsem se vyjádřil,“ dodal ministr.

Dienstbier na twitteru uvedl, že nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. „V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola + pražská mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?," napsal ministr.

Zimola ČTK napsal, že Dienstbier pouze "slyší trávu růst". „Chápu, že ze svého neúspěchu potřebuje obvinit někoho jiného a ještě ho přitom pošpinit, ale plete se," uvedl Zimola. Hejtman uvedl, že nemá na koho tlačit. „Odvolání Jiřího Dienstbiera je v kompetenci premiéra, s nímž jsem o tom nehovořil," dodal.

„Pan ministr Dienstbier mě přeceňuje, neřídím pana premiéra. Nejsem ten, který by mu dokázal nařídit to, koho má nebo nemá mít ve vládě. Je to zcela na něm a myslím, že pan ministr Dienstbier by neměl ztrácet čas a důstojnost vytvářením konspiračních teorií tohoto typu,“ řekl pro Radiožurnál Tejc.

Tejc a Zimola byli po volbách v roce 2013 účastníky schůzky, která se uskutečnila na lánském zámku u prezidenta Miloše Zemana bez Sobotkova vědomí. Březina byl v minulosti odsouzen za to, že neoprávněně pobíral odměny za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku.

„Europoslanec Poche v roce 2010 přiznal, že část apanáže z pražských městských společností odvádí do stranické pokladny skrytě přes prostředníky jako sponzorské dary. Když v roce 2014 kandidoval do europarlamentu, Dienstbier jeho nominaci kritizoval," uvedl server Novinky.cz .

Platforma Idealisté.cz, jehož členové podpořili Sobotku po takzvaném lánském puči, vnímají současné jednání předsedy ČSSD jako vyvrcholení dlouhodobé krize v sociálnědemokratickém hnutí.

Měnit ministry je nesmysl. Největší problémy máme s Dienstbierem, myslí si Babiš

Číst článek

„Kroky, které sledujeme prostřednictvím médií, se zdají být nekoncepční a ohrožují dobré fungování a obraz sociální demokracie," napsali Idealisté.cz v prohlášení, které zaslali ČTK.

Nynější kroky premiéra prý nechápou. „Velmi nás znepokojuje způsob komunikace, neexistence jasné strategie a nevhodné načasování deklarovaných změn," stojí v prohlášení. Obávají se, že ČSSD přestane být svébytnou demokratickou stranou a její volební výsledky začnou připomínat propad kdysi konkurenční ODS.

Sobotku, který bude na březnovém sjezdu obhajovat funkci předsedy, varovali před ztrátou podpory. „Zvláště nyní potřebuje společnost premiéra, který podniká jasné a rozhodné strategické kroky. Jestliže premiér nechce naplňovat vize z období po lánském puči, nemůže počítat s podporou těch, kteří v něj tehdy vložili důvěru," konstatoval spolek.

Premiér po neúspěchu v říjnových senátních a krajských volbách oznámil, že chystá vyměnit některé ministry ČSSD. Jména končících členů kabinetu ani jejich nástupce zatím neoznámil. Média nejčastěji skloňují jména ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministryně práce Michaely Marksové a právě Dienstbiera. ANO a KDU-ČSL dosud jakékoli výměny svých ministrů odmítají. Kabinet chce Sobotka obměnit do začátku prosince.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme