Mé podpisy na darovacích smlouvách pro ODS jsou falešné, tvrdí podnikatelka. Policie ji nevyslechla

Před čtyřmi měsíci dorazilo brněnské protikorupční policii hned několik trestních oznámení. Byly velmi konkrétní, podložené řadou důkazů a všechny se týkaly několika sponzorských darů, které získala v letech 2012 a 2013 ODS. Celkem necelých 13 milionů korun. Podle řady indicií totiž mohlo jít o podvod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové logo ODS

Nové logo ODS | Foto: Filip Jandourek

Policie se ale do vyšetřování citlivé kauzy zatím příliš nehrne. Nevyslechla majitelku dárcovských firem, podnikatelku Danuši Vítkovou, nekontaktovala nikoho z ODS a nemluvila ani s insolvenčními správci, kteří nyní krachující dárcovské firmy spravují.

'100 milionů pro ODS, 100 pro ČSSD.' Obviněný Kušnierz v kauze ROP ukázal na politické strany

Číst článek

A podezřelých indicií v případu, na který Český rozhlas upozornil v létě, existuje celá řada. Martina Jinochová Matyášová, insolvenční správkyně společnosti D-Pharm, která poslala ODS necelých osm milionů, policii popsala třeba to, že firma v době poskytování darů skutečně neměla téměř žádné prostředky a že proto poslání darů předcházely milionové hotovostní vklady. Stejně tak polici popsala, že se domnívá, že firma záměrně odkládala vyhlášení insolvence a to tak, aby akorát uplynula roční lhůta, po které již nejde poskytnuté dary snadno zpochybnit a žádat zpět. Teď už je totiž cestou k získání peněz jen prokázání trestného činu.

„Pokud by se toto podařilo, pak nám to otevírá cestu k získání peněz, ale museli bychom se jistě obrátit na ODS, po majitelce obou firem nemá smysl nic žádat, ta nic nemá,“ říká druhý z insolvenční správců Jiří Mlčoch, který má na starosti vypořádání dluhů za společností Lékárna u Rubínu.

Peníze ODS prý poskytl, aby se zviditelnil

I když se policejní vyšetřování nepohnulo, drobný posun v kauze přece jenom nastal. A sice ten, že majitelka sponzorujících firem, už zmíněná Danuše Vítková se koncem srpna dostavila k jednání insolvenčního soudu, kde o darech poprvé veřejně promluvila. Její výpověď zaznamenal protokol z jednání soudu:

„V té době dlužník patřil mezi menší distributory léčiv, a aby se zviditelnil, tak poskytl dlužník část peněz ODS. O některých platbách předvolaná věděla, že jdou na účet ODS. Před rokem předvolaná zjistila, když si prohlížela šanon s doklady, že některé podpisy nejsou její. Při dnešním jednání uvádí, že na smlouvě z 3. 1. 2013 není její podpis. Dále na smlouvě z 3. 4. 2013 není její podpis. Předvolaná se snažila zkontaktovat ODS, aby vrátila peníze dlužníku, avšak ODS s ní odmítala jakýmkoliv způsobem komunikovat,“ stojí v zápisu zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

Proč se ale firmy chtěly zviditelnit darem pro ODS v době, kdy strana padala ke dnu, a podzim 2012 drtivě prohrála krajské volby a dobře si nestála ani v celostátních preferencích, Vítková nevysvětlila.

Navíc pravdivost její výpovědi nelze ověřit, její obchodní partner, lékárník Daniel Tkáč, který údajně dary dojednal, s Českým rozhlasem dlouhodobě nekomunikuje a nereaguje ani na zanechané vzkazy.

Samotná obdarovaná ODS svůj postoj zatím také nezměnila a insolvenční správkyni Martině Jinochové Matyášové na žádost o vrácení peněz, aby z nich mohla uhradit dluhy, odpověděla, že k vracení peněz nevidí žádný důvod. Jinochová u insolvenčního soudu uvedla, že peníze zkusí po ODS vymáhat.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme