Přes 30 tun medu se zbytky antibiotik našli inspektoři na Olomoucku. Měl na sobě etikety Včelpa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla ve skladu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku 31,5 tuny medu. Byly na něm etikety výrobce Včelpo a jednalo se o čtyři šarže, u nichž rozbor Státní veterinární správy v roce 2015 zjistil rezidua antibiotik. Výrobce kvůli tomu nesměl med prodávat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Med (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nejednalo se o oficiální sklad Včelpa a Státní veterinární správa nyní bude došetřovat, odkud med pochází.

Český svaz včelařů chce prodat Včelpo. Firma se dlouhodobě potýká s problémy

Číst článek

„Provozovatel nezajistil zpřístupnění objektu ke kontrole. Z důvodu závažného podezření, že se v prostorách nachází nebezpečné potraviny, jejichž uvedení na trh může mít dopad na zdraví spotřebitele, zjednali si inspektoři do těchto prostor přístup v souladu se zákonem," uvedl Kopřiva.

Med zde byl uskladněn v baleních po 900 gramech. „Inspektoři zjistili, že se jedná o šarže označené datem minimální trvanlivosti, které jsou shodné se šaržemi, které byly dříve při kontrolách potravinářské inspekce a Státní veterinární správy zjištěny jako šarže kontaminované rezidui antibiotik. Inspektoři je na místě zadrželi a sklad zapečetili,“ řekl Kopřiva Radiožurnálu. Med s rezidui antibiotik je nevhodný k lidské spotřebě.

Kvůli mrazům bude letos možná méně medu i ovoce, hlavně meruněk a třešní

Číst článek

Vedení svazu včelařů již v listopadu 2015 rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy Včelpo, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané.

Následně Včelpo začalo medy znovu prodávat, dokud mu to veterináři opět nezakázali. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty.

Veterináři zakázali Včelpu prodej medu opakovaně až na výjimky znovu minulý týden. Prodávat může jen ten med, u kterého doloží původ. Loni rozhodl Český svaz včelařů, kterému firma patřila, o prodeji společnosti za zhruba deset milionů korun svému členovi, podnikateli Petru Vydrovi.

Vendula Vrbová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme