Medaile za boj s totalitou převezmou političtí vězni nebo signatáři Charty 77

Dvacet osobností, které zasloužily o boj s nacistickou a komunistickou totalitou, dostane od Ústavu pro studium totalitních režimů vyznamenání. Pamětní medaile nese jméno zesnulého disidenta a polistopadového politika Václava Bendy. Úřad ocení lidi i posmrtně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Jak Radiožurnálu přiblížil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, medaile byla zřízena pro ocenění osobností, které se angažovaly za svobodu a demokracii během dvou totalitních režimů, které postihly bývalé Československo.

„A to osobností, které ještě v minulosti nebyly ze strany ČR oceněny. Čili vybíráme si určitou specifickou skupinu osobností, které vlastně zkoumáme, bádáme i v rámci naší badatelské činnosti,“ uvedl.

Průřez osobnostmi bude podle Žáčka domácí i zahraniční. „Příslušníci třetího odboje, osoby perzekuované z řad žen, které byly vězněny například v 50. letech v pardubické věznici, ale také například bývalý významný představitel Ústřední zpravodajské služby USA, který měl na starosti zpravodajskou činnost proti komunistickému režimu v Československu,“ přiblížil.

Pamětní medaile dostane například někdejší premiér a politický vězeň Rudolf Beran, signatářka Charty 77 Jelena Mašínová nebo člen protinacistického odboje Karel Pajer.

Václava Marešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme