Ministr Lipavský udělil medaile Za zásluhy o diplomacii. Vyznamenal 15 lidí a dvě organizace

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pátek vyznamenal 15 lidí a dvě organizace medailí Za zásluhy o diplomacii. Mezi oceněnými je osm osobností ze zahraničí a sedm Čechů, tři z nich ministr vyznamenal in memoriam. Medaile Lipavský předal v Černínském paláci při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Jan Lipavský | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi oceněnými Čechy jsou bývalý velvyslanec na Ukrajině Radek Matula, Helena Koenigsmarková, která přes 30 let vedla Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, autorka učebnic češtiny pro cizince Lenka Froulíková a oštěpařka Barbora Špotáková.

Medaili in memoriam udělil Lipavský bývalému velvyslanci v Polsku Jakubovi Dürrovi, který byl v minulosti i stálým představitelem České republiky při Evropské unii či náměstkem ministra školství a ministra zahraničí.

Ocenění in memoriam dostaly také dvě diplomatky, bývalá velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková a bývalá zástupkyně velvyslance v Izraeli Monika Studená. Všichni tři ocenění in memoriam zemřeli náhle v nedávné době.

Fialková byla první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona. Studená v diplomacii působila přes 25 let, mimo jiné na Stálé misi České republiky při OSN.

Vyznamenání od ministra převzaly také dvě organizace, Charita České republiky a Česká škola bez hranic, která v osmi evropských městech učí děti s českými kořeny češtinu a české reálie.

Ocenění dostal také například honorární konzul Česka v brazilském Porto Alegre Fernando Lorenz de Azevado, honorární konzul České republiky v Barceloně Jaime Martín Puchol nebo Američan William F. Martin, který v minulosti působil jako výkonný tajemník Rady národní bezpečnosti nebo náměstek ministra energetiky USA.

Medaile Za zásluhy o diplomacii byly poprvé uděleny v březnu 2019. Ocenění v minulosti získali například slovenská herečka a někdejší velvyslankyně Magda Vášáryová, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a další osobnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme