Blízký východ, Afrika i Ukrajina jsou cílem pomoci zdravotníků z programu Medevac. Stát jim dá 60 milionů

Český humanitární zdravotnický program Medevac se letos zaměří na krizové oblasti Blízkého východu, Ukrajiny a Afriky. Stejně jako v uplynulých letech stát na pomoc vydá 60 milionů korun. Zatímco dříve se program soustředil na pomoc pacientům transportovaným do Česka, v posledních letech za nimi naopak čeští lékaři létají. Priority programu projedná vláda v pondělí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrak syrským běžencům bezplatně vracejí čeští oftalmologové.

Zrak syrským běžencům bezplatně vracejí čeští oftalmologové. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Dle statistik Ministerstva vnitra čeští lékaři od roku 2013 ošetřili 1 834 pacientů v šesti zemích - Senegalu, Iráku, Kambodži, Keni, Maroku a Jordánsku. Více než polovinu, 935 lidí, v roce 2017. Právě Jordánsku, které sousedí s válkou zmítanou Sýrii, připadá nejvíce operací. Z osmdesáti procent se jedná o zákroky v oboru oftalmologie, tedy očního lékařství. 

Naopak zdravotně humanitárních transportů pacientů do České republiky od roku 2014 ubývá. V roce 2017 byl převezen pouze jeden zraněný, a to z Ukrajiny. 

'Ztrácejí pak motivaci vydávat se dál.' Čeští lékaři vracejí zrak syrským běžencům v Jordánsku

Číst článek

Na Blízkém východu má humanitární program podle podkladů pro jednání kabinetu  v příštích letech pomoct zemím, kam se uchýlili uprchlíci, a to jak ze sousedních zemí, tak z jiných oblastí dané země. Mezi cílové státy se tak zařadí již zmíněné Jordánsko, Libanon a Irák.

Na Ukrajině se program zaměří na centrální oblast země a východní oblasti pod ukrajinskou vládní kontrolou. V Afrických zemích se Medevac bude věnovat na budování zdravotnické infrastruktury, navrženy jsou Senegal, Etiopie a Maroko.

Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčilo v 90. letech 57 lidí z oblastí postižených válečnými konflikty. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. 

Od roku 2013 se program soustředí na vysílání lékařských týmů do zahraničí, poslední tři roky lékaři své kolegy v zahraničí i školí, a to převážně v regionu iráckého Kurdistánu ve městě Duhok. Podle zprávy připravené ministerstvem vnitra se tato varianta pomoci ukazuje jako vhodnější. Transporty pacientů tak zůstávaní jako krizové řešení u případů, kdy nelze zajistit adekvátní péči v místě původu, uvádí zpráva. 

ČTK, nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme