Výběr z médií: závodní jídelny bojují o přežití, kočky se množí ve velkém a šíření invazivní rostliny

Českem se nově šíří invazivní rostlina bolševník sosnovský, je jedovatý a způsobuje zdravotní problémy i člověku, píše Mf Dnes. Cestovní kanceláře pravděpodobně nevrátí klientům peníze za zrušené dovolené kvůli lockdownu, vláda totiž cestování do zahraničí nezakázala, informují Lidové noviny. Deník Právo se pak zabývá závodními jídelnami, které se kvůli pandemii ocitly ve vážných problémech a aktuálně hlásí o polovinu menší tržby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování (ilustrační foto)

Vláda cestování do zahraničí nezakázala a cestovní kanceláře tak nevidí důvod, proč zájezdy odvolávat (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mf Dnes

Biologové objevili v Česku druh invazivní rostliny, který se doteď vyskytoval jen v zahraničí. Píše Mf Dnes. Bolševník Sosnovský vědci našli na Frýdecko-Místecku. Je jedovatý, způsobuje zdravotní problémy na kůži i člověku a navíc z pastvin vytlačuje užitečné rostliny.

Cizokrajný bolševník roste na náplavě řeky Olše u obce Návsí. Je to méně známý příbuzný u nás známého bolševníku velkolepého a je mu velmi podobný. Při kontaktu s kůží může způsobit puchýře. Do Česka se tento druh dostal zřejmě z Polska. Původně pochází z Kavkazu, ale tento druh do Evropy přivezli zemědělci, kteří ho za socialismu zkoušeli vysazovat jako zemědělskou plodinu. Ale jak připomíná Mladá fronta, experimenty se vymkly z rukou a rostlina se začala nekontrolovatelně šířit Evropou.

Lidové noviny

Pokud jste měli v příštích dnech odletět na dovolenou do zahraničí a kvůli lockdownu ji chcete zrušit, cestovní kancelář vám peníze nejspíš nevrátí. Vláda totiž cestování do zahraničí nezakázala a cestovní kanceláře tak nevidí důvod, proč zájezdy odvolávat. Všímají si toho Lidové noviny.

Prodejci zájezdů se chystají na lyžařskou sezonu. Nabídnou speciální připojištění i zrušení zájezdu

Číst článek

Zákazníci cestovních kanceláří, kteří se rozhodnou kvůli současné epidemické situaci zrušit dovolenou v zahraničí, nebudou mít nárok na vrácení peněz. Alespoň to vyplývá z vyjádření společností, které Lidové noviny oslovily. Mezi nimi například Invia, Čedok nebo Firo-Tour. Stejně tak cestovní kancelář Exim Tours, která uvedla, že nabízené destinace jsou na tom v počtech nemocných lépe než Česko. Naproti tomu tuzemské pobyty jsou od čtvrtečních opatření úplně mimo hru. Všechna rekreační ubytovací zařízení jsou teď zavřená. 

Deník

Kočky se dál množí ve velkém. A podle regionálního Deníku za to můžou majitelé, kteří své kočky a kocoury odmítají nechat vykastrovat a zároveň je pouští ven. V Česku podle odhadů žijí dva miliony koček a desítky tisíc z nich nikomu nepatří. Útulky na ně nemají dost kapacity.

Kočky jsou paranoidní pesimistky. Rozhodně nepatří do každé rodiny, varuje veterinářka

Číst článek

Provozovatelé útulků na majitele naléhají, aby svoje kočky kastrovat nechali. Kastrace má i zdravotní přínosy a kočce může podle regionálního Deníku i prodloužit život. Nekastrované kočky opakovaně mrouskají a můžou se jim pak tvořit cysty na vaječnících, záněty dělohy a podobné problémy. Častým argumentem proti kastrování koček bývá taky vysoká cena zákroku. Existují přitom kastrační programy, ve kterých se dá nechat zvíře vykastrovat i za 200 až 300 korun.


Právo

Nejen hospody a restaurace teď bojují o přežití. Ve vážných problémech jsou taky závodní jídelny. Provozovatelé mluví o ohrožení celého odvětví. A to i kvůli možnému zavedení takzvaného stravenkového paušálu, který je může připravit o strávníky. Upozorňuje na to Právo.

Sektor závodních jídelen mívá ročně tržby okolo 31 miliard korun. V dubnu a květnu zažily jídelny a kantýny pokles až o 80 procent, aktuálně hlásí v tržbách víc než poloviční propady. Už teď tak provozovatelé musí propouštět zaměstnance. Situaci by navíc mohl ještě zhoršit stravenkový paušál, který teď projednává Sněmovna a počítá se, že by začal platit od začátku příštího roku, píše Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme