Median: Kauza Babiše mladšího i Čapího hnízda vedla k polarizaci voličů, podpoře ANO neublížila

Volby do sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Průzkum Medianu potvrdil předchozí zjištění, že kauza ohledně Andreje Babiše mladšího, syna současného premiéra, nevedla k propadu preferencí. Dvě nejsilnější opoziční strany Piráti a ODS naopak posílily.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů | Zdroj: Median

Ačkoli se podpora ANO nesnížila, zároveň současný volební model Medianu nepotvrdil rostoucí preference. „Model potvrzuje, že kauza se synem Andreje Babiše nevedla k propadu podpory hnutí ANO. Růst podpory hnutí je ale omezený (o 1 procentní bod),“ uvádí se v průzkumu.

Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, který byl zveřejněný 2. prosince, přitom ANO posílilo od října navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše o 5,5 procentního bodu.

Průzkum Medianu ukazuje, že ANO přetáhlo levicové voliče koaliční ČSSD a také KSČM. Tyto strany tak ztratily příznivce, protože se v kauze ohledně syna Andreje Babiše (ANO) a v kauze Čapího hnízda přiklonily spíše k ANO.

Účast jako při volbách

Opoziční strany naopak svou kritikou dokázaly vládnoucí ANO přebrat liberální voliče, zejména Piráti a uskupení STAN. Starostové mají vzestupnou tendenci od srpna 2018. Od září mírně posiluje také SPD. „Může k tomu vést i znechucení části voličů politikou v období okolo kauzy Čapí hnízdo,“ stojí v průzkumu. KDU-ČSL a TOP 09 se nachází na hranici vstupu do sněmovny.

Průzkum Medianu: během vládní krize nejlépe obstál prezident Zeman, středopravá opozice a média

Číst článek

Výzkum probíhal až po zveřejnění nových informací v kauzách s Andrejem Babišem mladším a Čapím hnízdem, od 10. listopadu do 9. prosince. Ze vzorku 1056 odpovídajících respondentů si je volební účastí i volbou strany jistých pouze 50,5 procenta respondentů. Dalších 32,5 procenta si je jista účastí, nikoli však stranou. Do volebním modelu vystupují respondenti, kteří nevylučují účast ve volbách, celkem 722.

Volební účast by podle volebním modelu dosáhla 60,5 procenta.

„To by znamenalo obdobnou volební účast jako při volbách do sněmovny v roce 2017. Ve zvýšené potenciální volební účasti se může odrážet fakt, že se říjnový sběr z většiny uskutečnil v období kolem komunálních a senátních voleb,“ uvádí Media. Statistická odchylka je jeden procentní bod u menších stran a tři procentní body u těch nejsilnějších.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme