Finsko 3:0 Česko

Mediální komise schválila postup ČT při vymáhání dlužných poplatků

Česká televize sice postupovala při vymáhání koncesionářských nedoplatků poněkud neobratně, ale úmysl domoci se finančních ztrát byl správný. Na tom se shodli jak zástupci veřejnoprávní televize a její Rady, tak většina poslanců z mediální komise Sněmovny. Postup televize při vymáhání dlužných částek vyvolal v minulých dnech řadu nesouhlasných reakcí. Kritika se týkala například toho, že písemnou výzvu k zaplacení na základě evidence České pošty dostali i ti, kteří žádný dluh nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výzva k zaplacení dluhu 0 Kč | Foto: Jan Rosenauer

Generální ředitel České televize Jiří Janeček opět zdůraznil, že televize se snažila postupovat racionálně, a domoci se tak dlužných částek. Zároveň opět připustil, že způsob vymáhání nedoplatků nebyl nejšťastnější a že televize určitá pochybení napraví.

"Každému, kdo nám zavolal, a my jsme zjistili, že jsme ho neoprávněně v uvozovkách osočili, tak se mu samozřejmě omluvíme, a pokud doloží, že volal do call centra, tak samozřejmě mu ty peníze vrátíme, to je jasné."

Postup veřejnoprávní televize v této záležitosti bude i nadále bedlivě sledovat Rada ČT, jak potvrdil její předseda Jan Mrzena. "Je nutno, aby v těch konkrétních případech, kdy Česká televize pochybila, skutečně omluva dorazila tam, kam má, a i ty peníze, které třeba byly neoprávněně vymáhány nebo provolány na call centrum, aby byly vráceny."

Poslanci z mediální komise dnes k této věci nepřijali žádné usnesení. Její šéf Jaromír Talíř z KDU-ČSL říká, že vše budou také dál sledovat. "V druhé polovině roku budeme projednávat Zprávu o hospodaření České televize, takže se k tomu ještě vrátíme, k těm ekonomickým dopadům celé této transakce."

Snahu televize přimět neplatiče k vyrovnání dluhů - přes výhrady k počáteční formě celé akce - ocenili i ti zákonodárci, kteří dlouhodobě hospodaření ČT kritizují. Například Kateřina Dostálová z ODS.

"Konečně Česká televize začala dělat něco pro to, aby se do ní dostaly zdroje, na které má nárok. Já odmítám zvyšovat koncesionářské poplatky, jestliže tady bude díra v podobě neplatičů nebo v podobě přezaměstnanosti. A jestliže Česká televize tyto kroky začala činit, tak já je chválím."

Česká televize rozeslala půl milionu dopisů s výzvou k zaplacení dlužných koncesionářských poplatků. Dopis ale dostali i lidé, kteří u televize žádný dluh neměli. Veřejnoprávní televize tvrdí, že šlo o necelé jedno procento případů. Případným dlužníkům doporučovala, aby se obrátili na telefonní linku, minuta hovoru ale stála 38 korun. Teď už si lidé mohou svůj dluh ověřit i na internetu.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme