Median: ANO první, komunisté druzí. Koalice lidovců a STAN by získala téměř 10 procent

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO s náskokem před druhou KSČM a třetí ČSSD. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. Koalice KDU-ČSL a STAN by před rozpadem zůstala těsně pod desetiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Volební model vychází z průzkumu, který agentura provedla mezi 26. červnem a 24. červencem mezi tisícovkou lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní volební model Median v červenci 2017 | Foto: Reprofoto | Zdroj: Infogram

Vítězné ANO by podle modelu agentury Median setrvalo na 27,5 procentu hlasů. KSČM by si pohoršila o procentní bod, získala by 14,5 procenta. Sociální demokraté by zůstali na 14 procentech hlasů.

„Podpora ANO a ČSSD v posledním měsíci stagnuje, což odpovídá absenci větších politických kauz a uklidnění politické situace po vládní krizi," uvedla agentura Median.

Změna lídra ČSSD z Bohuslava Sobotky na Lubomíra Zaorálka zatím podle autorů průzkumu přinesla pouze stabilizaci podpory, její vliv se může podle nich ukázat až v předvolebních měsících. Hranici potenciálu ANO vidí agentura na 34 procentech, pokud by ale hnutí volili jen přesvědčení, dostalo by 20 procent.

ODS a SPD posilují

Pokračuje podle Median sílící podpora ODS, dostala by o procentní bod víc než v předchozím měsíci, a to 11 procent. Agentura podotkla, že jde dosud o nejlepší výsledek v jejím modelu. TOP 09 by volilo v červenci 7,5 procenta obyvatel, tedy stejný podíl jako v červnu.

Vedle ODS posílilo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které by v červenci získalo 5,5 procenta a poprvé by podle volebního modelu Median překročilo pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Meziměsíčně si hnutí polepšilo o procentní bod. Podle agentury se však může jednat o náhodný výkyv, ačkoli hnutí má podle ní volební potenciál okolo devíti procent.

Koalice před rozpadem na téměř 10 procentech

Koalici lidovců a hnutí Starostové a nezávislí by v červenci volilo 9,5 procenta voličů, meziměsíčně o půl procentního bodu víc. Kvůli statistické chybě a velké míře váhání voličů podle autorů průzkumu nelze říci, zda by uskupení hranici pro vstup do dolní komory překonalo.

Před branami sněmovny by zůstali Piráti se čtyřmi procenty hlasů, a také Zelení a Svobodní, které by volilo po dvou procentech obyvatel. Agentura upozornila, že jejich potenciál může být i víc než pětiprocentní.

K volebním urnám by přišlo podle průzkumu 59 procent voličů. Jen 39 procent pravděpodobných voličů je rozhodnuto o volené straně i účasti, upozornil Median. Podpora stran se tak v dalších týdnech může podle agentury silně měnit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme