MEDIAN: ANO by v květnu vyhrálo volby s 33 procenty. ODS, STAN i TOP 09 posílily

Sněmovní volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14,5 procenta a třetí Piráty by volilo deset procent lidí. Do Sněmovny by se dostaly ještě hnutí STAN s podporou 8,5 procenta, SPD se 7,5 procenta a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu na svém webu zveřejnila agentura Median.

Praha (Aktualizováno: 8:42 10. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté by v květnovém volebním modelu získali čtyři procenta, s podporou 3,5 procenta následovalo PRO 2022 a také SOCDEM. Přísaha by měla tři procenta, KDU-ČSL dvě procenta a Trikolora a Zelení shodně 1,5 procenta.

Z vládních stran ve srovnání s dubnem posílily ODS, STAN i TOP 09, která se vrátila nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny. Preference STAN stouply o půl procentního bodu, nárůst zaznamenala po dubnovém propadu na 3,5 procenta i TOP 09, v květnu by ji volilo 5,5 procenta lidí. ODS si polepšila o 1,5 procentního bodu.

Ze stran, které by se v květnu dostaly do Sněmovny, ve srovnání s dubnem naopak výrazněji oslabilo SPD, ztratilo 2,5 procentního bodu.

STEM: Volby by v červnu vyhrálo ANO, do Sněmovny by se vrátili komunisté. Pohoršili si Piráti i SPD

Číst článek

Strany aktuální vládní koalice (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Piráti) mají v součtu podporu 40,5 procenta potenciálních voličů. Bez sestavení předvolebních koalic by získaly 99 poslaneckých křesel. Hnutí ANO by mělo 79 mandátů a SPD 22.

„Hnutí ANO si nadále dokáže nejlépe udržet své voliče. Jen přibližně desetina jeho bývalých voličů by nyní nevolila nebo neví, koho volit. ANO naopak získává nové voliče zejména z řad těch, kteří v roce 2021 k volbám nepřišli a těch, kteří volili strany, které se do Sněmovny nedostaly,“ uvedli autoři volebního modelu.

Dodali, že voliči koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nyní nejčastěji uvažují o volbě ODS a primární volbou minulých voličů koalice PirSTAN jsou nyní Piráti.

Volební potenciál ANO, což je hypotetický zisk, pokud by danou stranu volili všichni, kteří její volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, činil v květnu 39,5 procenta. Volební jádro ANO, tedy hlasy od pevně rozhodnutých voličů dané strany jistých si také účastí ve volbách bylo 22 procent.

ODS má volební potenciál na úrovni 24 procent a volební jádro kolem sedmi procent. Piráti mají podle Medianu nadále poměrně vysoký voličský potenciál (18 procent), stejně jako hnutí STAN, obě strany mají ale relativně malé voličské jádro, Piráti kolem čtyř procent a STAN kolem tří procent.

Volební účast

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu určitě zúčastnilo 50 procent lidí. Dalších deset procent dotázaných účast zvažuje. Ochota zúčastnit se voleb oproti průzkumu v dubnu mírně klesla, uvedl Median.

Počet Čechů nespokojených s politikou se od podzimu snížil. Prezidentovi věří 55 procent obyvatel

Číst článek

Jisto svou účastí i volenou stranou si bylo v květnu 45,5 procenta respondentů, 37,5 procenta dotázaných si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnuti o tom, kterou stranu by volili.

Svou účastí ani volenou stranou si není jistých 11 procent respondentů a šest procent ví, koho by v případných volbách volili, ale nejsou si jistí, zda by k volbám dorazili.

„S ohledem na nezakotvenost více než poloviny voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,“ uvedli autoři volebního modelu.

Nejjistější voličskou základnu má hnutí ANO. Necelé dvě třetiny voličů ANO si jsou jisty svou účastí u voleb a nezvažují jinou stranu. Rozhodnuté voliče má také SPD, 58 procent z nich se k volbám chystají a jinou stranu nezvažují. Ze sněmovních stran mají aktuálně nejméně zakotvené voliče Piráti.

Median ve volebním modelu mezi 6. a 31. květnem oslovil 1013 lidí starších 18 let. Do volebního modelu vstupují respondenti, kteří nevylučují účast ve volbách, těch bylo 606. Statistická chyba je půl procentního bodu u menších stran a až 3,5 procentního bodu u nejsilnějších stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme