Median: vládní krize oslabila ANO i ČSSD, lidovci se starosty by se do sněmovny nedostali

Konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) oslabil obě vládní strany. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median. Vládní krize ale pomohla ostatním stranám, jejichž zástupci sedí v Poslanecké sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sobotka může slavit vítězství. Po třech týdnech dosáhl odvolání Babiše.

Průzkum společnosti Median, který zveřejnil server Seznam Zprávy, ale ukazuje, že voliče ztratilo nejen hnutí ANO, ale také sociální demokracie.

Zatímco ANO oproti dubnovým odhadům přišlo o 1,5 procenta voličů, ČSSD ztratila hned čtyři procenta voličů. Analytik Medianu Daniel Prokop tvrdí, že od hnutí ANO se odvrátili liberální voliči, ale získalo konzervativnější voliče sociální demokracie.

Premiér Bohuslav Sobotka naopak podle něj získal sympatie liberálních voličů, kteří ale volí jiné strany. Prokop varuje, že názory voličů se během vládní krize rychle měnily. Nejprve šly preference ČSSD prudce dolů, pak ale začaly mírně růst a naopak klesaly hnutí ANO.

„To znamená, že můžeme očekávat, že se výsledky obou hlavních soupeřů voleb budou sbližovat," vysvětlil.

O jedno procento vzrostly preference KSČM, TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie, které by se dostalo do Poslanecké sněmovny.

Preference ODS a KDU-ČSL vzrostly o půl procenta, Pirátům dokonce o 1,5 procenta. Do sněmovny by se však Piráti nedostali, stejně jako koalice KDU-ČSL a STAN. Ta by měla dohromady jen 9,5 procenta, ovšem potřebuje přinejmenším 10 procent.

Průzkumu se mezi 4. a 19. květnem zúčastnilo 1052 respondentů starších osmnácti let.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme