Ve volebních průzkumech Medianu nadále vedou Piráti se STAN. Hnutí ANO a komunisté oslabují

Pozici lídra před podzimními sněmovními volbami si drží koalice Pirátů a hnutí STAN. Pokud by se volby konaly v dubnu, získala by 27,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro duben. Vládní hnutí ANO se drží s 21 procenty na druhé pozici, oproti březnu ale ztratilo tři procentní body. Třetí zůstává koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Praha (Aktualizováno: 14:06 7. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ. V modelu Medianu sesadili Piráti a STAN hnutí ANO poprvé v březnu, první příčku tak vítěz voleb z roku 2017 ztratil v průzkumech Medianu poprvé od března 2014.

Prezident podepsal změnu volebního zákona. Novela zavádí jiný přepočet hlasů i nižší kvótu pro koalice

Číst článek

Mírný zisk oproti březnu zaznamenalo i hnutí SPD, která má podle dubnového průzkumu podporu 11,5 procenta dotázaných. Podporu voličů získala i oproti předchozímu měsíci i ČSSD, která by s 6,5 procenta v dubnu opět dosáhla na sněmovní křesla – v březnu se přitom v modelu Medianu pohybovala na 4 procentech. Za ČSSD nově klesla KSČM – ta je v posledním průzkumu na 6 procentech.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny naopak nepřekonali Zelení, Trikolóra nebo Přísaha. Hnutí Roberta Šlachty se přitom jako nováček zařadilo na úroveň Trikolóry a získalo přibližně 3 procenta.

Agentura také uvádí, že voleb by se v dubnu zúčastnilo až 67 procent lidí, což by byla vyšší volební účast než při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Dvě pětiny respondentů by pak letos volily stejnou stranu jako ve volbách v roce 2017. Svou volbu by naopak změnila další pětina – jde především o ty, kteří volili sociální demokracii nebo TOP 09.

Agentura provedla průzkum v době od 1. dubna do 4. května mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Polovina Čechů podporuje hlasování o nedůvěře Babišově kabinetu. Třetina ho chce nechat dovládnout

Číst článek

Model Ipsos

Podobné výsledky má i model společnosti Ipsos, která provedla průzkum mezi 8. a 12. dubnem – volby do sněmovny by podle něj vyhrála koalice Pirátů a STAN s 27,9 procenta hlasů. Druhé by skončilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše s 22,2 procenta hlasů. Naopak ČSSD by pětiprocentní hranici nepřekonala a získala by 4,5 procenta.

Koalice Pirátů a STAN si oproti minulému měsíci polepšila o jeden procentní bod, ANO si pohoršilo z 25,3 procenta na 22,2 procenta. Koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, by byla třetí s 21,7 procenta hlasů. Do sněmovny by se dostalo také hnutí SPD s desetiprocentním ziskem a komunisté s 5,4 procenta.

Volební účast by podle Ipsos dosáhla 65 procent právoplatných voličů. Při volbách v roce 2017 volební účast činila zhruba 61 procent.

Průzkumu společnosti Ipsos se účastnilo 1009 respondentů, realizován byl pro koalici Spolu. Statistická odchylka může podle autorů výzkumu u velkých stran činit až 3,3 procentního bodu a u malých stran plus minus 1,2 bodu.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme