Meditační seminář skončil otravou 30 lidí

Zdravotní stav asi 30 lidí přiotrávených v sobotu nápojem z neznámé byliny se zlepšuje - 12 osob, propuštěných z nemocnice, už vyslýchá vyšetřovatel. Organizátor seance byl podle policie po výslechu propuštěn a nyní probíhají výslechy lidí propouštěných z nemocnice. Ještě nebyl nikdo obviněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtyřech pražských nemocnicích jsou od včerejška tři desítky lidí otrávených neznámou bylinou. Odvar z ní požili při meditaci, kterou pořádal v pronajaté tělocvičně fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy v Praze Vokovicích Petr Chobot a jeho nadace Spirituální Země. Podle dosud nepotvrzených zpráv se přiotrávili čajem z bylin dovezených z Brazílie. Příznaky otravy se projevily zhruba hodinu po vypití nápoje.

Za meditaci vleže si chiropraktik účtoval 2 tisíce korun. Zájemcům doporučoval před seminářem nejíst. Čaj, který svým klientům namíchal, ale sám nepil. Na internetu nabízel tento ojedinělý zážitek s tím, že je to pravděpodobně opět na dlouhou dobu to jediné, co tu z Petra Chobota bude. Jak řekl Českému rozhlasu Adam Arnold z tiskového oddělení pražské policejní správy, organizátor včerejší seance byl po výslechu propuštěn a v současné době provádějí policisté provádějí výslechy osob, které jsou postupně propouštěni z nemocnice. Do této chvíle nebyl nikdo obviněn.

Petr Chobot je v šoku. Ačkoliv se meditacemi zabývá deset let, nikdy nedošlo k tomu, aby se lidé pitím relaxačního čaje otrávili. Pro Radiožurnál popsal, že na akci šlo o řízené vizualizace. Chobot prý často jezdí do Amazonie, do And a pracuje s mnoha domorodými šamany a také používá často různé očistné bylinné směsi. Chobot ale tvrdí, že ty byliny jsou naprosto bezpečné.

Petr Chobot popírá, že by do čaje přimíchal jakékoliv nebezpečné látky. Konzumovaný nápoj byl údajně připraven podle původní receptury a ze surovin, které mu namíchali peruánští indiáni. "Jde o bylinky, které slouží především k prohloubení relaxace a ke zlepšení fyzické kondice."

Chobotovy nejvážněji postižené oběti jsou ve Střešovické vojenské nemocnici, která ale uvalila na případ přísné informační embargo. Dalších 14 jich je v Motolské nemocnici. Její mluvčí Eva Jurinová byla sdílnější. "Noc byla klidná, jejich zdravotní stav se zlepšuje a v některých případech se dokonce uvažuje o propuštění." Další pacienti byli převezeni do nemocnice u Milosrdných sester Pod Petřínem a do všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

Petrovi Chobotovi hrozí, že se na něj sesype lavina žalob. Lidé ho nyní podle pražského advokáta Oldřicha Choděry mohou v občanskoprávním sporu žádat o náhradu škody. kdo měl například na dnešek sjednanou práci, nějakou brigádu, nemohl nastoupit, zmenšil se mu majetek o tu částku, kterou nevydělal. Pokud se obrátí na soud, má podle Choděry velkou šanci vyhrát.

Jak Českému rozhlasu řekla Eva Miklíková z pražské policejní správy, drogy byly dosavadními testy vyloučeny. Nápoj obsahoval jed skopolamin, který obsahuje velké množství atropinu. Rostlina, převezená k rozboru do laboratoře, proto může být podobná rulíku nebo blínu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme