Medvěd na Vsetínsku dál zabíjí ovce. Ochranáři si na něj přivezou speciální klec ze Slovenska

Medvěd, který se potuluje na Vsetínsku, usmrtil další ovce - čtyři kusy v Bystřičce a Mikulůvce. Informoval o tom Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. Medvěd se od září pohybuje na Vsetínsku a Zlínsku, potrhal již ovce a kozy, zničil také včelíny. Odborníci rozhodli, že medvěda je třeba odchytit, Bojda proto v úterý jede na Slovensko pro vhodnou odchytovou klec.

Vsetín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd (ilustrační foto) | Foto: repro, youtube.com | Zdroj: Repro YouTube

„Složíme ji dnes večer, nebo zítra (ve středu). Uvidíme, kdy se vrátíme,“ sdělil Bojda. Klec bude zatím na provizorním místě, než se vytipuje vhodné místo k odchytu.

Žádost o výjimku k odchytu již podaly na krajský úřad obce, odchyt v úterý doporučila také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), medvěd podle ní postupně ztrácí plachost, nevadí mu blízkost lidí a je stále troufalejší.

Medvěda z Valašska čeká nejspíš odchyt. O víkendu napadl několik dalších zvířat

Číst článek

„Odchyt medvěda je krajní řešení a pečlivě jsme je zvažovali. Jeho chování jsme konzultovali i s kolegy ze Slovenska, kteří mají s medvědy větší zkušenosti. Je možné, že se medvěd lidí nebojí jednoduše proto, že pochází ze zajetí. Krajskému úřadu jsme z bezpečnostních důvodů doporučili, aby povolil jeho odchyt,“ uvedl František Šulgan z AOPK ČR.

Podle klasického postupu je možné žádost vyřídit nejdřív za 15 dní. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) v pondělí uvedl, že jde o mimořádnou situaci. „Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení,“ uvedl hejtman.

Podle Šulgana však příprava na odchyt potrvá. „Klec se musí prověřit, zkontrolovat, aby byl mechanismus funkční. Musí se vytipovat místo, aby tam také mohlo přijet auto s klecí. Musí se zajistit, aby tam nikdo nechodil, udělat pachové stopy. Musíme také zjistit, kde se medvěd pohybuje,“ popsal Šulgan.

Zatím také není jasné, kam odchyceného medvěda převézt. Zvíře lze vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku. Druhou variantou je umístění do zoo.

Dobrá úroda pro medvěda

Medvěda, který je podle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k lidským obydlím letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. „Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba,“ vysvětlil již dříve Šulgan.

Proti zatoulanému medvědovi smějí myslivci použít gumové broky. Zabil několik ovcí na Vsetínsku

Číst článek

Medvědi podle ochránců přírody do české přírody patří, tak jako další velké šelmy rys a vlk. „Oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem,“ uvedla Karolína Šůlová z AOPK ČR.

Druhý medvěd žije podle odborníků u Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme