Zatím bez výstřelu. Medvěda chytíme do klece, rozhodli úředníci. O šelmu projevila zájem belgická zoo

Ochránci přírody mohou odchytit medvěda, který škodí ve Zlínském kraji. V pátek se na tom shodli zástupci ministerstva životního prostředí, vedení kraje a ekologové. Zatím tak padla varianta s odstřelem medvěda.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klec pro odchyt medvěda na Vsetínsku | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Podle hejtmana Jiřího Čunka z KDU-ČSL nemůžou s odchytem čekat na schválení výjimky, jde o případ krajní nouze. Klec budou na náklady krajského úřadu přesouvat hasiči. A k monitorování pohybu medvěda je podle Čunka možné využít policejní vrtulník.

Odchytit medvěda půjde nejdříve za měsíc. Může se pohybovat i přes zimu, říká zooložka

Číst článek

Michal Bojda z hnutí Duha v pátek řekl, že ještě týž den se otevře odchytová klec umístěná minulý týden v blízkosti obcí Oznice, Bystřička, Jarcová a Jablůnka na Vsetínsku, v jejichž okolí se medvěd dříve pohyboval.

„Budeme v terénu hledat znaky medvěda a případně klec přesuneme na vhodnější místo,“ uvedl pro Český rozhlas Zlín Bojda.

O medvěda projevila zájem jedna zoologická zahrada z Belgie. Kontakt zprostředkovává zoo v Táboře, která oslovila asi 300 evropských zoo, zda by medvěda nechtěly.

„Tento týden jsme oslovili zhruba 300 zoologických zahrad z celé Evropy a na základě té výzvy se nám přihlásila jedna konkrétní zoologická zahrada v Belgii, že by o medvěda měla za určitých podmínek zájem. Jsme v dalším jednání, poslední e-mailová komunikace proběhla dnes. Zatím není žádná smlouva podepsaná ani finální dohoda není, ale je to na dobré cestě,“ uvedl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.

Medvěd od září v regionu zabil okolo 30 ovcí, koz a také poničil několik úlú. Jeho chování je podle odborníků netypické, protože není plachý. 

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme