Zlínský kraj chce nechat odstřelit medvěda, který pustoší ovce. Policie nasadí termovizi

Zlínský kraj chce odstřelit medvěda, který se od září pohybuje v regionu a zabil již dvě desítky ovcí a další zvířata. Medvěd, na kterého byla minulý týden nastražena past, se chová nezvykle - není plachý a odvažuje se do blízkosti lidí. Kraj ani neví, kam by zvíře v případě odchytu umístil, řekl v pondělí novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věc? Ne, živý tvor s vlastními smysly a právy. Novela Slovensko "zařadí mezi nejvyspělejší země světa v přístupu ke zvířatům," míní slovenské ministerstvo zemědělství. | Zdroj: Pexels

Na odstřelu by chtěl hejtman spolupracovat s policií, která by mohla zvíře vyhledat pomocí termovize. Spolupráce se podle Čunka nedávno osvědčila u divočáků nakažených africkým morem prasat. O odstřel samotný by se podle hejtmana měli postarat myslivci. Hejtman bude žádat o povolení k odstřelu na krajském odboru životního prostředí, vyřízeno by podle něj mohlo být za několik dní.

Ochránci přírody považují odstřel za krajní řešení, preferovali by odchyt, proti rozhodnutí o odstřelu ale nepůjdou, řekl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Medvěd zabil na Vsetínsku další ovce. Starostové chtějí, aby jeho odchyt řídil kraj

Číst článek

Medvěd zvířata zabíjí, ale nežere je. V jeho trusu se našly jen bukvice, žaludy, byliny. „Domácí zvířata jen zabije a rozsápe. Jsme přesvědčeni, že tento medvěd, až už je to pro něj hra nebo cokoliv jiného, může dojít chvíle, kdy se splete a zabije člověka,“ uvedl Čunek, podle kterého medvěd řádil v těsné blízkosti obydlí. „Naprosto chápu strach lidí, kteří posílají děti ráno do školy. Dnes byl v Rajnochovicích o půl šesté ráno uprostřed vesnice, kdy lidé chodí do práce, skutečně se něco může stát,“ řekl v pondělí hejtman.

Kraj neví, co s medvědem po odchytu

Kraj také neví, co po odchytu s medvědem dál. „Je evidentně nevhodný pro to, abychom ho kdekoliv vypustili v přírodě. Takového medvěda údajně nechce žádná zoologická zahrada a žádný stát v okolí na své území. Zdá se, že je to medvěd, který nedokáže ani na jiném působišti změnit své chování,“ uvedl Čunek.

Není však vyloučeno, že kraj zkombinuje odstřel i odchyt, v tom případě by rozmístil v terénu klece, které pořídil kvůli odchytu divočáků. „Pokud by to bylo tak, že budeme mít povolení k odstřelu a nebudeme moci vystopovat medvěda rychle, zřejmě bychom návnady v klecích rozmístili, abychom ho případně chytli a pak zastřelili. Jde o to, abychom postupovali rychle. Kdybychom ho chytli dnes (v pondělí), nemohli bychom ho odstřelit, museli bychom ho vykrmovat a hledat, kdo by ho vzal. Ale zatím se jeví, že se nenajde nikdo, kdo by ho chtěl,“ uvedl Čunek.

Medvěd na Vsetínsku dál zabíjí ovce. Ochranáři si na něj přivezou speciální klec ze Slovenska

Číst článek

Ochránci přírody podle Bojdy s možností odstřelu počítali, považují ho však za krajní řešení. „Přece jen se jedná o kriticky ohrožený druh živočicha. Myslíme si, že nebyly vyčerpány všechny možnosti k odchytu,“ řekl Bojda, podle kterého se však ochránci přírody nebudou proti rozhodnutí o odstřelu odvolávat.

Odchytová klec

Ve čtvrtek nainstalovali ochránci přírody ve spolupráci se starosty obcí na Vsetínsku do terénu odchytovou klec. Umístěna je v blízkosti obcí Oznice, Bystřička, Jarcová a Jablůnka na Vsetínsku, v jejichž okolí se medvěd dříve pohyboval. Obce požádaly úřad o výjimku k odchytu, odchyt doporučila také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Medvěd se však v posledních dnech pohybuje v okolí Rajnochovic na Kroměřížsku, klec ale nelze přesunout mimo katastr čtyř obcí pověřených odchytem. Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha v pondělí řekl, že odchyt medvěda by měl řídit krajský úřad.

Čunek to potvrdil. „Krajský úřad vezme pod svou odpovědnost řešení této situace. Požádáme o to, abychom mohli medvěda chytat nejen na území obcí, ale i zároveň odstřelit na celém území kraje,“ uvedl Čunek.

Mladý, asi čtyřletý medvěd se ve Zlínském kraji pohybuje od září, k lidským obydlím ho přilákala dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. Medvědi se v česko-slovenském pohraničí vyskytují běžně, jde však o několik zvířat, o kterých lidé většinou ani neví. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme