Melčák: Stížnost k Ústavnímu soudu nestáhnu

Nezařazený poslanec Miloš Melčák nestáhne svou stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá zrušení zákona zkracujícího současné volební období. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko a ČTK.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslanec Miloš Melčák

poslanec Miloš Melčák | Zdroj: ČTK

"Já absolutně nepočítám s tím, že bych tu stížnost stáhnul. Tím pádem by se to celé znevěrohodnilo," uvedl Melčák ve své první reakci od úterního rozhodnutí Ústavního soudu.

Soudci Ústavního soudu zablokovali přípravu předčasných parlamentních voleb plánovaných na 9. a 10. října do chvíle, než posoudí právě ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka. To rozbouřilo naší politickou scénu, která už žije hlavní volební kampaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Melčák pro Rádio Česko: Stížnost nestáhnu

Jak Melčák dále řekl, poprask kolem své stížnosti předpokládal. "Překvapilo by mě, kdyby byl trochu jiný. Překvapil mě pouze pan prezident, že si neuvědomuje, že stejným zákonem může být v podstatě zbaven mandátu během velmi krátké doby," podotkl.

Politici včetně prezidenta Václava Klause kriticky reagovali s poukazem na takzvaný veřejný zájem v situaci ekonomické krize a vlády bez silného politického mandátu. Shodli se proto na snaze najít cestu k předčasným volbám do sněmovny buď v původně navrženém říjnové termínu, nebo co nejdříve poté.

Politikům držím palce

Na návrhu ústavní změny, která by volby umožnila, pracuje expertní skupina zástupců parlamentních stran. "Pochopitelně čekám, co připraví, a držím jim palce, aby to bylo - jak se říká - navěky. Nebo aby to nebylo nějaké plácnutí do vody," dodal Melčák.

Na otázku, zda by v případě, že by nebylo přijaté řešení opět v souladu s ústavou, podával další ústavní stížnost, Melčák odpověděl: "Pokud to bude konformní a bude to odpovídat tomu našemu podání, tak by se ta záležitost vyřešila."

Jako důvod stížnosti Melčák připomněl své osobní zkušenosti s obdobným postupem politické reprezentace v roce 1998, kdy poslanci poprvé zkrátili volební období jednorázovým ústavním zákonem. "Tehdy jsme byli všichni přesvědčeni, že Senát splní to, co říkal, že to je neústavní, no a pak už bylo pozdě," uvedl. S nikým se údajně ale o svém postupu neradil.

Odmítl rovněž, že by stížnost podával schválně pozdě, aby se situace kolem předčasných voleb zkomplikovala. "Ta myšlenka u mě dozrála v okamžiku, kdy Senát nenašel 17 senátorů , aby napravil svou pověst, řekněme, legislativní pojistky," poznamenal Melčák.

Ústavní soud by se měl jeho stížností zabývat příští čtvrtek. Na veřejné projednání ve čtvrtek do Brna Melčák podle svých slov pojede, pokud ho soud pozve a nebude to kolidovat se zasedáním sněmovny. Je prý připraven i na prohru. "Tím by to asi pro mě skončilo," řekl Melčák pro případ neúspěchu.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme