Měli by odejít z politiky, reagují politici na odsouzení Bárty a Škárky

Prezident Václav Klaus nechce hodnotit rozsudek soudu v úplatkářské kauze Věcí veřejných. Podle svého mluvčího je však smutný z toho, že se v české politice rozmáhají praktiky uplácení, odposlechů a vzájemného udávání se. Většina politiků z řad koalice i opozice se však domnívá, že by dnes nepravomocně odsouzení Vít Bárta a Jaroslav Škárka měli odejít z politického života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na zasedání vlády | Zdroj: ČTK

Zatímco Jaroslav Škárka rozsudek nekomentoval a situaci bude prý řešit až po pravomocném rozsudku, Vít Bárta po jeho vynesení řekl, že pozastaví své členství ve straně a rezignuje na funkci předsedy poslaneckého klubu. O tom, že složí poslanecký mandát, ale Bárta nemluvil. K tomu ho přitom vyzvali lídři všech parlamentních stran.

Premiér Petr Nečas po verdiktu soudu řekl, že čeká, že Vít Bárta splní slib a odejde z politiky. Totéž očekává od Jaroslava Škárky, i když ten už není koaličním poslancem. Rozsudek nad Bártou podle premiéra neohrožuje naplňování koaličního programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní rozsudek na Bártou a Škárkou jsme v Ozvěnách dne rozebrali s poslancem VV Petrem Skokanem, místopředsedkyní ODS a předsedkyní PS Miroslavou Němcovou a také komentátorem ČRo Petrem Nováčkem

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v Ozvěnách dne připomněla, že ODS nyní čeká na výsledky odpoledního jednání Věci veřejných. Dodala, že odchod Víta Bárty a Jaroslava Škárky z politiky je pro občanské demokraty jediným přijatelným řešením pro budoucí koaliční spolupráci s Věcmi veřejnými.

„Pro ODS by bylo naprosto jednoznačně transparentním krokem, kdyby dnes Věci veřejné tuto záležitost posoudily, vyvodily z toho důsledky tím, aby pan poslanec Bárta, na Škárku už bohužel nemají vliv, protože není jejich členem, splnil svůj včerejší slib, že odejde z politiky, přestane být poslancem. V tu chvíli se rozvazují ruce pro nějaká případná jednání o tom, aby koalice mohla fungovat,“ uvedla.

Němcová také dodala, že povinnost vzdát se poslaneckého mandátu by pravomocně odsouzeným poslancům v budoucnu mohl nařizovat zákon. Zatím tomu tak není. Ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil ale také očekává, že Bárta splní slib a vzdá se i přes nepravomocnost rozsudku všech svých politických funkcí.

„Respektuji rozhodnutí ve věci pana Bárty a pana Škárky. Osobně očekávám, že oba pánové z toho vyvodí politickou odpovědnost. Ostatně pan Bárta už prohlašoval v médiích, že pokud bude odsouzen, odejde s vysoké politiky. Nepředpokládám v tuto chvíli, že samotný rozsudek bude mít vliv na fungování koalice,“ uvedl.

Kalousek: VV skutečně obohatily historii parlamentních stran

Také podle prvního místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska nebude mít dnešní rozsudek vliv na koaliční spolupráci. Kalousek zároveň dodal, že podobný rozsudek v Evropě nemá obdoby.

„Myslím, že je to na Guinessovu knihu rekordů, aby v jeden den byli dlouholetý předseda parlamentní strany a předseda poslanecké frakce odsouzeni za podvod a uplácení. To si myslím, že v historii parlamentarismu nemá obdoby. Tím Věci veřejné skutečně obohatily historii parlamentních stran,“ řekl Miroslav Kalousek.

Plné znění rozsudku nad Jaroslavem Škárkou a Vítem Bártou

Číst článek

Jeho spolustraník, předseda poslanců TOP 09 Petr Gazík uvedl, že je to signál, že se situace v české politice začíná stabilizovat a zlepšovat.

„My teď počkáme na to, jakým způsobem se Věci veřejné a samotný Vít Bárta k této věci postaví. Očekávám, že jak pan Bárta, tak pan Škárka v nejbližších hodinách složí poslanecký mandát," řekl Gazdík.

ČSSD: ODS a TOP 09 by měly ukončit koalici s VV

Sociální demokracie vyzývá předsedu vlády k ukončení koalice s Věcmi veřejnými. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky není možné, aby tak nedůvěryhodná strana jako jsou Věci veřejné ovlivňovala chod země.

„Je skutečně poslední chvíle z pohledu zachování elementární politické kultury v naší zemi, aby Petr Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ukončili koalici s Věcmi veřejnými,“ prohlásil Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera dnešní soud potvrdil, že Věci veřejné jsou podnikatelským projektem agentury ABL na proniknutí do politiky.

Soud udělil Bártovi podmíněný trest, Škárka má jít na 3 roky do vězení

Číst článek

„Na získání ekonomické moci a privatizace politické moci. Privatizace veřejného prostoru je to, co je nejhlavnějším problémem. Já už jsem před časem navrhoval, aby vláda zvážila podání návrhu na rozpuštění strany VV, protože se pohybuje mimo demokratické mantinely,“dodal Dienstbier.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek je přesvědčen o tom, že Věci veřejné do politiky nepatří.

„Není možné, aby byla v parlamentu strana, která jak potvrdilo, je dceřinou společností obchodní společnosti, ve které se poslušnost vyžaduje pomocí odposlechů a pomocí výplat členů toho uskupení,“ uvedl.

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes potrestal šéfa poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bártu osmnáctiměsíční podmínkou. Podle soudu uplácel své bývalé stranické kolegy. Poslanec Jaroslav Škárka, který Bártu obvinil, má pak podle soudu jít za podvod na tři roky do vězení.


Květa Moravcová, Martina Spěváčková, bre, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme