Měli silnici rozšířit, udělali opak. Úniková cesta z Dukovan je po opravě užší, než bývala

Silnice z Třebíče na Dukovany je po opravě v některých úsecích o více než metr užší. Kraj přitom sliboval, že ji kvůli bezpečnosti rozšíří. Je to jedna z únikových cest z Jaderné elektrárny Dukovany. V případě nenadálé události by navíc sloužila pro pohyb zásahové techniky.

Tento článek je více než rok starý.

Dukovany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna Dukovany (ilustrační foto) | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Na výpadovce z Třebíče na Dukovany je pouhým okem poznat, že je silnice po opravě opravdu užší.

I po změření vysunovacím metrem lze díky poloze původní krajnice a hrany příkopu určit, o kolik se tento důležitý tah zúžil. Tedy zhruba o více než jeden metr.

Dukovanům hrozí půlmilionová pokuta. Obec porušila zákaz a poslala hasiče zalévat stromky

Číst článek

„Měli to spíš rozšířit než zúžit. Trochu asfaltu a zbytek dosypou. Teď tam ještě namalují čáry, takže to bude ještě horší,“ debatují nad silnicí místní dělníci.

Prázdné místo mezi silnicí a původní krajnicí silničáři vysypali drtí. „To mě překvapuje, každopádně to bude podle mě problém, protože tady v létě jezdí hodně cyklistů. Budou tady nastávat nebezpečné situace a budeme doufat, že se nic nestane,“ řekl Českému rozhlasu Vysočina správce sousedního letiště Ondřej Šilhan.

Tato silnice navíc slouží jako jedna z evakuačních tras z jaderné elektrárny Dukovany. Právě tudy by - v případě nenadálé události - mířila k elektrárně těžká zásahová technika.

A právě tudy zřejmě pojedou nadměrné náklady s komponenty pro stavbu pátého bloku. „Tato trasa je jednou z uvažovaných variant,“ potvrdil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zúžení silnice znepokojuje předsedu Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše. „Pokud tohle nastalo, je to naprosto špatně a možná by se na to mělo zavčas reagovat. Trasa bude nejvíc frekventovaná.“

Kraj jako správce komunikace se omezil pouze na stručné vyjádření. Podle něj je zúžení jen na několika místech a stavba odpovídá platným normám a předpisům.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme