Mělnicko se bude radit, jak při haváriích

Mimořádné jednání Bezpečnostní rady kraje svolal na dnešní dopoledne středočeský hejtman Petr Bendl. Členové krizového týmu budou mimo jiné jednat o situaci během povodní v neratovické Spolaně. Hejtman Petr Bendl chce získat podporu pro přípravu mimořádného součinnostního cvičení simulujícího havárii uvnitř chemičky. Greenpeace navíc zveřejnilo výsledky svého měření, podle kterého vyplavily srpnové povodně z neratovické Spolany nebezpečné dioxiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Mimořádné jednání Bezpečnostní rady kraje svolal na dnešní dopoledne středočeský hejtman Petr Bendl. Členové krizového týmu budou mimo jiné jednat o situaci během povodní v neratovické Spolaně. Hejtman Petr Bendl chce získat podporu pro přípravu mimořádného součinnostního cvičení simulujícího havárii uvnitř chemičky. "To, co zjevně nefungovalo, bylo předávání informací a já bych chtěl, aby se informační bariéry překonaly, aby zkrátka napříště už všechny složky včetně Spolany věděly, co mají v daném okamžiku dělat, koho vyrozumět a podobně."

Další důkaz předložilo ekologické sdružení Greenpeace o tom, že z neratovické Spolany se při srpnových povodních vyplavily nebezpečné dioxiny. Vyplývá to z nezávislého rozboru vzorků půdy a vody, které během záplav odebrali aktivisté hnutí Greenpeace v okolí chemičky. Výzkum potvrdil výskyt dioxinů nejen v Labi, ale i v jednom ze zaplavených domů v Libiši. Výsledky rozborů sice nepovažují ekologičtí aktivisté za alarmující, přesto ale analýzy jasně dokazují vyplavení dioxinů při srpnových povodních. Naměřené hladiny přitom prakticky odpovídají nálezu České inspekce životního prostředí a jasně stanovují vyšší koncentrace dioxinů proti lokalitám proti proudu nad Spolanou. Přestože rozbory německé akreditované laboratoře prokázaly vysoce nebezpečné látky v jednom z domů, nelze podle Greenpeace možné stanovit úplná zdravotní a ekologická rizika spojená například s kontaminací zemědělské půdy. Naměřené hodnoty proto ekologové předají nejen satrostům obcí v okolí Spolany, ale i státním institucím, včetně Ministerstva životního prostředí.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme