Memorandum mnohým lékařům nestačí. Požadují právní záruky

Lékařské odbory v jednotlivých nemocnicích řeší, zda přistoupí na podmínky dojednané ministrem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem. Nemocniční lékaři by měli dostat přidáno pět až osm tisíc korun, musí ale nejdřív odvolat protesty a stáhnout výpovědi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotická operace - břišní chirurgie

Robotická operace - břišní chirurgie | Foto: nemocnice Na Homolce

Podle některých odborářů přitom peníze navíc stále nestačí a lékařům také chybějí záruky. O dalším postupu rozhodnou odbory na centrální úrovni zítra.

Vládní politici hodnotí závěry včerejšího jednání opatrně, opozice je vítá. Šanci na ukončení akce „Děkujeme, odcházíme“ dává například olomoucký hejtman Martin Tesařík z ČSSD. Zatím ale krizi za skončenou nepovažuje, proto zítra zasedne mimořádná bezpečnostní rada Olomouckého kraje.

„Nepodceňuji ani nepřeceňuji přijetí návrhu memoranda. Osobně ho vítám. Myslím si, že zvítězil zdravý rozum. Jenom trochu lituji, že k té dohodě nedošlo podstatně dřív, protože si myslím, že celá akce příliš radikalizovala obě dvě strany,“ řekl Martin Tesařík.

Právní rozbor memoranda

Lékaři v Pardubickém kraji odmítli nabídku hejtmanství na zvýšení platů o osm až 12 tisíc korun měsíčně. Zároveň se jim ale nelíbí memorandum navržené ministerstvem a lékařskými odbory. Lékaři v pardubické nemocnici si nechávají zpracovat právní rozpor memoranda.

Tomáš Tomek, člen představenstva České lékařské komory a lékař chrudimské nemocnice, vidí jako problém chybějící záruky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postojích lékařů v Moravskoslezském a Jihočeském kraji mluví v pořadu Stalo se dnes dva lékaři - Martin Sedláček a Jan Vorel.mp3

„My jsme chtěli nějaké záruky, které by byly podchycené legislativně, ale ona je to snůška příslibů, dohadů… Tam prostě chybí zákonné normy, které by byly garancí. Když se podíváte na současnou politickou situaci, tak teď se bouří hasiči, policisté. Kdo ví, jestli tahle vláda bude ještě za rok vládnout,“ řekl Tomáš Tomek.

Také podle předsedy Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice Tomáše Gottvalda se lékaři bojí, že memorandum není nijak právně závazné.

„Za naši nemocnici si necháváme zpracovat právní rozbor toho, jaká závaznost toho memoranda je. Protože ministři, především zdravotnictví, se střídají jak na běžícím páse, takže není vyloučeno, že pan ministr Heger už ke konci roku nemusí být ve funkci, byť on to podepisoval ne za sebe, ale za ministerstvo zdravotnictví. Bude záležet na tom, jak právně závazné to memorandum je. Já se trochu bojím, že ta závaznost je minimální,“ řekl Tomáš Gottwald.

Také lékaři na jihu Čech požadují záruky. Potvrzuje to zdejší koordinátor akce „Děkujeme, odcházíme“, českokrumlovský chirurg Jan Vorel.

„Myslím si, že pro většinu z nás v Jihočeském kraji jsou to celkem akceptovatelné podmínky. Nicméně abychom pro to zvedli ruku, potřebujeme vědět, jaké budou garance ministra,“ uvedl Jan Vorel.

Požadavek garancí výše platů se podle jeho slov týká i let 2012 a 2013. Dodal, že politikům se nedá příliš věřit.

„Na základě dostupných informací jsou lékaři v Moravskoslezském kraji spíše proti této dohodě, čili nesouhlasí s navrženými body. Mám obavu, že zítra na Lékařském odborovém klubu řekneme spíše ne memorandu,“ uvedl zástupce lékařských odborářů v Moravskoslezském kraji Martin Sedláček.

Dodal, že po ministru zdravotnictví budou lékaři opět požadovat tarifní zvýšení platů ve výši osm, deset a dvanáct tisíc korun podle vzdělání a kvalifikace. On sám považuje za vhodné ještě podrobnější rozpracování paragrafu týkajícího se korupce ve zdravotnictví.

Kraje se připravují na krizi

V konečnou dohodu s lékaři věří Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje, kde zatím odložili spuštění krizového plánu.

„Pokud by k dohodě nedošlo, pak je nejvyšší čas postupovat v připravených krocích, to znamená omezovat kapacity nemocnic a připravovat se i na možnost vyhlášení stavu nebezpečí,“ řekl Lubomír Franc.

Krajská zdravotní, pod kterou v Ústeckém kraji patří pět největších nemocnic, dnes zahájila přípravy na krizi. Jak řekl náměstek hejtmanky kraje pro zdravotní péči Pavel Kouda, vůbec není ani jasné, jak a kdy by peníze do regionu přišly.

„Jiná věc je krize ve zdravotnictví samozřejmě s odchodem lékařů, jiná věc je, když se dohodnou a vláda jim slíbí peníze, jakým způsobem nám je dopraví. Nevím, takže počkáme. Proto pokračujeme v krizovém scénáři a jednoznačně propočítaná částka je zhruba kolem 150 milionů na celý letošní rok. Pro příští rok vláda slibuje ještě o deset procent víc, takže si opravdu nedovedu představit, jak to bude fungovat,“ uvedl Pavel Kouda.

Blanka Mazalová, Martina Toušková, Dagmar Cestrová, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Jiřina Šmídová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme