Mendelova univerzita chce pomocí nového projektu zvýšit životní úroveň sociálně slabších

Mendelova univerzita v Brně bude učit sociálně slabé skupiny pěstovat, zpracovávat a sbírat původní druhy rostlin. Dnes se totiž připojí k velkému evropskému projektu CENTRAL EUROPE, jehož hlavním cílem je zlepšení životní úrovně ohrožených skupin obyvatel střední Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mendelova univerzita staví nové pavilony

Mendelova univerzita staví nové pavilony | Foto: Vladan Dokoupil

V Česku jde především o Romy, ale také starší lidi a ženy. Otázkou je, jek bude zaškolování vypadat, jaký je zájem a v čem může zlepšit životní situaci sociálně slabých skupin. Podle Gabriely Růžičkové z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity se v prvé řadě musí jasně definovat a vytipovat ohrožené skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mendelova univerzita v Brně bude učit sociálně slabé skupiny pěstovat, zpracovávat a sbírat původní druhy rostlin. Více Gabriela Růžičková z Agronomické fakulty Mendelovy university.

„To bude v každé zemi trochu jiné. Program se nebude nutně týkat jen etnických menšin, ale například aktivních důchodců nebo maminek z dětmi. Rovněž musíme vytipovat konkrétní regiony. Zájemcům nabídneme školení ve sběru tradičních rostlin a plodin. Tito zájemci budou z rostlin vyrábět tradiční speciality. Poté jim pomůžeme výrobky umístit na trh, přičemž je naučíme vše zpracovat. Jsme schopní jim zajistit živnostenské oprávnění a kontrolu kvality,“ uvedla Růžičková a dodala:

„Projekt je tříletý a je rozdělený do půlročních period. V rámci projektu navíc nabídneme zájemcům moderní zařízení. Mendlova univerzita se chystá například zakoupit moderní kondenzační sušárnu. Z toho nepřímo vyplývá, že by se projektu mohli účastnit také studenti, a to v rámci studia speciálních plodin.“

Po školení navazují v programu marketingové aktivity spojené s distribucí a reklamou. Projekt by měl navíc vygenerovat společné logo pro všechny čtyři státy. Zůstává ale otázkou, o kolik může pěstování a zpracovávání rostlin pomoci zvýšit životní úroveň sociálně slabých, respektive kolik si takto mohou vydělat.

„Výdělky se nedají odhadovat. My zájemcům pouze zprostředkujeme know how. Na podnikatelském poli pak musejí být sami aktivní,“ uzavřela Růžičková.

David Koubek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme